Genel,  Sağlık

Uykudan nefes darlığıyla uyanmanın sebepleri

 Uyku Apnesi, kişinin uyku sırasında solunumunun durması olarak tanımlanıyor. Kişinin uykuda nefesi duruyorsa, uykudan nefes darlığıyla uyanıyorsa ya da gürültülü horluyorsa, sebebi uyku apnesi olabiliyor.

 

 

Bazen apneler fark edilmiyor ancak kişi sabah yorgun uyanıyor, gün içinde konsantrasyon sorunları yaşıyor, uyuyakalıyor, sabahları ağız kuruluğu yaşıyor, gece sık sık uyanıyor ve çok terliyorsa uyku apnesinden şüphelenebilir.
Bazı zamanlarda ise kişinin kilo verememesi, diyabet ya da hipertansiyonun kontrol edilememesi de belirtiler arasında yer alıyor.

 

 

Uyku apnesi her yaşta görülebilir.

 

 

Uyku apnesi her yaşta görülebilir. Genetik yatkınlık, hava yolundaki sorunlar, burun tıkanıklığı, bademciklerin büyük olması, boynun kısa ve kalın olması gibi durumlarda uyku apnesi ortaya çıkabiliyor. Özellikle çocuklarda uyku bozuklukları olduğunda ya da ağzı açık uyuma durumları olduğunda uyku apnesinden şüphelenmek gerekir. Erken yapılacak bir girişim ile apne düzelebilir. Gözden kaçırıldığında ise çocuğun gelişimi etkilenir, boyu ve kilosu artmaz ve diğer sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir