Genel,  Yaşam

Stresle nasıl başa çıkılır?

Stresle başa çıkmak ve daha zinde hissetmek için neler yapmalıyız? Kronik stresin üzerimizdeki etkilerinden biri de yorgunluktur. Yorulmanızı gerektirecek bir şey yapmadığınız halde yorgun mu hissediyorsunuz? Kronik yorgunluğunuz için gereken sağlık kontrollerinden geçtiyseniz ve fiziksel sağlığınız fazlasıyla yerindeyse, stres kaynaklı bir yorgunluğa sahip olabilirsiniz…

 

 

 

 

Stresinizi tetikleyen durumları belirleyin..

 

 

 

Gün içinde size hangi olay veya kişilerin stres verdiğini düşünüp, belirleyin.

 

 

 

 

 

Kendinize vakit ayırın, kendinizi dinleyin..

 

 

 

Ruhsal bakımınız için neler yapıyorsunuz? Her gün sadece kendinize vakit ayırıyor musunuz? Kendinize gün içinde nefes alma alanları yaratın ve kendinize zaman ayırmayı bir alışkanlık haline getirin. Örneğin: Günlük-ajanda tutmak, sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve şarkılar keşfetmek, dans etmek ve yeni bir dans öğrenmek mesela salsa, ilham verici kitaplar okumak, daha önce izlemediğiniz türde filmler izlemek, yeni bir spora başlamak, yürüyüşe çıkmak ve sesli kitap dinlemek gibi..

 

 

 

Kendinizi; şımartmak, zaman ayırmak, ödüllendirmek, hediye almak, önemsemek strese karşı en önemli kalkanlardan olacaktır.

 

 

 

 

 

Zihninizi ve enerji alanınızı temiz tutun. Zihninizi negatife karşı koruyun..

 

 

 

Sosyal medyayı az kullanmaya çalışın. Gereksiz ve zihninizi yoran aktivitelere harcayacağınız zamanı, zihninizi güzelliklerle besleyerek harcayabilirsiniz. İnsanlarla zihninizin içinden ettiğiniz kavgalara, olayları kafanızda kurmaya veda edin. Zamanınızı çalan ve enerjinizi negatifle dolduran aktiviteler yerine, ilham verici kitaplar okuyun, filmler izleyin, yeni bir dizi sezonuna başlayın. İçinde şiddet ve negatiflik olmayan film ve diziler seçin. Zihninize dinlenme molası vermek için meditasyon ve yoga yapın. Haberleri o kadar da çok izlemeyin. Değerli ve geri alınamayan zamanınızı, bir konu hakkında sizinle aynı fikirde olmayan insanları ikna etmek için ve onlarla tartışmak için harcamayın.

 

 

 

 

 

Düzenli uyuyun, erken yatın ve erken güne başlayın..

 

 

 

Uyumadan en az üç, dört saat önce kafein tüketiminden kaçının. Geç yatma alışkanlığınız varsa, bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz yerinde olacaktır. Erken yatıp, erken kalkmanın mutluluğunuz üzerindeki olumlu etkilerinden bir an önce yararlanmaya başlayın. Vücudunuzu her gün aynı erken saatte yatmaya ve her gün aynı erken saatte kalkmaya alıştırdığınızda kendinizi daha zinde ve iyi hissetmeye başlayacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir