Genel,  Yaşam

İş yerinde özgüven düşüklüğünü gidermek için öneriler

İş yaşamı çoğu kişi için çok stresli olabilir. Özgüven eksikliği yaşayan kişiler için bu durum daha da zordur. İş yerinde yaşanan özgüven düşüklüğünü gidermek için bazı öneriler…

 

 

 

Öğrenmeye açık ve hevesli olun..

 

 

İşinizle ilgili kendinizden emin olmadığınız konularda hayıflanmak yerine, o konuda sahip olduğunuz bilgiyi arttırın ve kendinizi geliştirin. Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek veya var olan bilginizi daha da arttırmak, yalnızca kendinize olan güveni arttırmaz, aynı zamanda zihninizi de açık tutar.

 

 

 

 

Negatif olmayın, pozitif olmaya çalışın ve motivasyonunuzu arttırmaya uğraşın..

 

 

Size hiçbir faydası olmayan, motivasyonunuzu düşürüp kendinize olan inancınızı azaltan olumsuz her türlü düşünce, kişi ve söylemden uzak durun. Olumlu  düşünen, pozitif bir zihin, kendinizden daha emin olmanızı ve mutlu olmanızı sağlar. Böylece, işe ve hayata karşı daha umut dolu ve istekli olursunuz.

 

 

 

 

Kendinizi geliştirmeye çalışın..

 

 

Öğrenmenin sonu yoktur. İstediğiniz her zaman ve her yaşta, yeni beceriler kazanabilirsiniz. Kariyerinizi geliştirecek eğitim, kurs ve seminerlere katılabilirsiniz. Bu aynı zamanda yeni insanlar tanıyıp iş çevrenizi genişletmenize ve yeni bakış açıları kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Çalıştığınız iş alanında kitap ve dergiler okuyarak da gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

Hata yapmaktan korkmayın..

 

 

Ne kadar çok hata yapar ve tekrar ederseniz başarılı olma şansınız o kadar yüksek olur. Cesaretinizin kırılmasına müsaade etmeyin. Hiç kimse ilk deneyiminde uzman olamaz ve istediği kariyere hemen ulaşamaz.

 

 

 

 

Çekingen olmayın, bilmediklerinizi sorun ve danışın..

 

 

Soru sormak çekinecek, utanılacak bir şey değildir. Bu, öğrenmeye açık ve istekli olduğunuzun bir göstergesidir. Sizi güvensizlikten kurtarır, daha emin adımlarla yola devam etmenizi sağlar.

 

 

 

 

İyi olduğunuz konulara veya özelliklerinize odaklanın ve geliştirmeye çalışın..

 

 

Herkesin mutlaka başarılı olduğu konular ve alanlar vardır. Yeteneklerinizi ve özelliklerinizi keşfedin, onları geliştirmek için uğraşın. Örneğin; dile yatkınlığınız varsa dil kursuna gidebilir, bilgisayara ve programlara yatkınlığınız varsa web tasarım, yazılım gibi çeşitli kurslara katılarak sertifikalar alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir