Genel,  Yaşam

Bitkileri canlandırmak için öneriler

Evinizde bitki bakmaya başladığınızda yaşadığınız en büyük korku, solup gitmesi oluyor. Peki, evinizde severek büyüttüğünüz bitkileriniz son günleri yaşıyormuş gibiyse, sararıp solduysa bunun için yapabileceğiniz bir şeyler var mı? Onu tekrardan canlı günlerine kavuşturmak, sandığınızdan da kolay! Bunun için yalnızca biraz çaba gerekiyor. İşte, ölmeye yüz tutan bitkilerinizi canlandırmak için öneriler…

 

 

 

 

Toprağını değiştirin..

 

 

Bitkinizi canlandırmak için yüksek kaliteli bir toprak karışımı kullanın ve daha geniş bir saksıya yerleştirin.

 

 

 

 

Budayın..

 

 

Köklerde hasar varsa yaprakları onarma yoluna gidin. Bu, köklerin çok büyük bir alanı desteklemek için çok çalışmak ve enerji harcamak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor.

 

 

 

 

Saksının yerini değiştirin..

 

 

Bitkiniz çok mu güneş alıyor? Yapraklarının kuru ve kırılgan olup olmadığına ve yapraklarında açık veya koyu lekeler olup olmadığına dikkat edin. Bitkiniz yeterince ışık almıyorsa yapraklar küçük ve solgun olacaktır. Bu durumda saksıyı evde daha iyi güneş alan bir yere taşıyın.

 

 

 

 

Sulayın..

 

 

Toprak çok kuru ve yapraklar kırılgan ise bu bitkinin susuz kaldığını gösterir. Ancak toprağa emebileceğinden daha fazla suyu da koymayın. Toprak nemlenene kadar bitkinizi sulayın ve ardından 10 dakika boyunca saksıyı su dolu bir kabın üzerine koyun. Bitkinizi çok fazla sularsanız kökler çürümeye başlar ve küf oluşabilir.

 

 

 

 

Gübreleyin..

 

 

Bitkinize uygun bir gübre ile besin takviyesi yapın. Çok fazla gübrelemek de zararlı olabileceği için, bitkinizin cinsine göre bakım talimatları uygulamanız faydalı olacaktır.

 

 

 

 

Silerek temizleyin..

 

Bitkiniz böcekler tarafından istila ediliyorsa yaprakları nemli bezle veya iyice seyreltilmiş bir sabunlu su çözeltisiyle silebilirsiniz. Yaprakları üzerinde çok fazla toz toplayan bitkiler, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları güneş ışığını alamazlar.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir