Genel,  Yaşam

Erteleme davranışını engellemek için öneriler

Yapmanız gereken birçok iş var, fakat siz kendinizi devamlı olarak onları ertelerken mi buluyorsunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Erteleme alışkanlığı birçoğumuzun hayatında var olan sorunlardan biri. Erteleme davranışınızın ardında başarı korkusu, başarısızlık korkusu, kendi kendini sabote etmek, kendine güvenmeme gibi bir sürü neden yatıyor olabilir. Yine yapmamız gereken bazı işlerin bizde uyandırdığı duygulara tahammül edemediğimiz için erteliyor olabiliriz. Aslında erteleme sorunu idare etme problemi değil, duyguları yönetememektir. İşte, erteleme davranışını engellemeye yönelik öneriler…

 

 

 

 

Gün içinde kendinizi erteleme alışkanlığınızı sergilerken bulduğunuzda durun ve düşünün. Ertelemek istediğiniz iş sizde aslında ne gibi duygular uyandırıyor? O işi yaparsanız ne olacağını düşünüyorsunuz? Yapmanız gereken iş, sizde sıkıntımı uyandırıyor? Bu hissi kabul edip yine de yapmanız gereken işi yapmaya çalışabilir misiniz?

 

 

 

Erteleme alışkanlığınız için kendinizi suçlamayın…

 

 

 

Yapmanız gereken bir işi ertelediğiniz için suçluluk duyuyorsunuz ve bu suçluluk yüzünden kendinizi o kadar kötü hissediyorsunuz ki, ertelediğiniz işi bu hafta yapmaya başlayacak gücünüz ve isteğiniz kalmıyor. Böylece bir kısır döngü oluşuyor. Buna bir son vermenin yöntemi kendinizi affetmektir ve yeni bir başlangıç yapmaktır.

 

 

 

Senelerdir birçok işi ertelemiş olabilirsiniz. Ama bunun için kendinizi suçlu hissetmenin hiçbir faydası yok. Artık kendinizi erteleme davranışınız yüzünden suçlamaktan vazgeçin, kendinizi affedin ve dikkatinizi geçmişten günümüze çevirerek ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçmeye başlayın.

 

 

 

 

Motivasyon kaynaklarınızı keşfedin..

 

 

 

Ertelediğiniz her iş için bir motivasyon kaynağı bulmaya çalışın. Örneğin, hep erteleyip durduğunuz gardırop düzenleme işiniz için motivasyon kaynağınız nedir? Motivasyon kaynakları, ertelediklerinizi hayata geçirmek için birer itici güç görevi görerek harekete geçmenizde yardımcı olabilirler.

 

 

 

 

Kendinizi ödüllendirin…

 

 

 

 

 

Ertelediğiniz işleri yaptıktan sonra kendinizi ödüllendirin. Örneğin, sevdiğiniz bir tatlı yiyin, bir film seyredin ya da müzik dinleyin. Ertelediğiniz işi yaparken sıkılmaya başladığınızda, iş bittiğinde kendinize vereceğiniz ödülü hayal edin.

 

 

 

 

 

 

İlham gelmesini beklemeyin, o ilham hiç gelmeyebilir…

 

 

 

 

 

 

Çoğu insan erteleyip durdukları işe başlamak için mükemmel bir anın gelmesini beklerler. Ama o mükemmel an bir türlü gelmez. Diyelim senelerden beri blog yazarı olmak istiyorsunuz. Ya da içinizde yazılmayı bekleyen, hayalini kurduğunuz bir kitap var. Ama bunu gerçekleştirmeyi senelerden beri erteleyip duruyorsunuz. Erteleme davranışınıza son verecek şey ne o senelerdir beklediğiniz bir türlü gelmek bilmeyen ilham, ne de o mükemmel an. Ertelemeye son verecek şey, başlamak istediğiniz o işe hemen o an başlamaktır.

 

 

 

 

 

Ertelemenin tek bir çaresi vardır, o da hemen harekete geçmektir. Ya zamanınızı her zamanki gibi erteleme alışkanlığınızla birlikte geçireceksiniz, ya da erteleme alışkanlığınızla ilişkili bütün duygularınıza rağmen kendinizi harekete geçireceksiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir