Genel,  Yaşam

Monotonlukla başa çıkmak ve hayatımıza renk katmak için öneriler

Özellikle bu pandemi sürecinde hepimiz daha monoton hayatlar mecburen yaşamaya başladık. Günlerimiz sanki birbirinin tekrarı haline gelmiş durumda. Belirsizliklerle doluymuş gibi görünen bir dünyada, değişmeyen rutinlerimiz sayesinde kendimizi güvende hissediyor olabiliriz, ancak devamlı aynı aktiviteleri yapmak bizi monoton bir hayata hapseder ve mutsuzluğa yol açar. İşte, hayatımıza renk katacak öneriler…

 

 

 

 

Eğer monoton bir hayatınız varsa bu monotonluk zincirini kırmak, alışkanlıklarınızın sizi iyice ele geçirmesini engellemek için rutinlerinizi biraz olsun değiştirmeli, günlerinize renk katacak değişik aktiviteleri hayatınıza sokmalısınız.

 

 

 

Hayata karşı duyulan iştahı, tutkuyu, yaşamdaki en basit gözüken durumlardan bile, örneğin çay içmekten, çiçek koklamaktan ya da sohbet etmekten sevinç, neşe duymayı denemelisiniz. Monoton hayatın en büyük panzehirlerinden biri hayata karşı meraklı, istekli bir tutum sergilemek ve yaşama sevincimizi artıracak aktivitelerde bulunmaktır.

 

 

 

Kendinizi monotonluğun içine hapsetmek istemiyorsanız, çocukken hayata duyduğumuz o bitmek bilmeyen merak, neşe ve heyecan duygusunu yetişkinliğe taşıyın. Sürekli yeni bir şeyler öğrenmeyi, okumayı, dinlemeyi ve izlemeyi alışkanlık haline getirin. Her hafta bir tema belirleyip o tema hakkında bilgi edinin. Her hafta sonu farklı bir egzersiz, dans ya da spor dalını deneyin, böylece size en uygununu bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Yaşantınıza sizi şaşırtacak yenilikler sokun. İşe giderken başka bir yol kullanın. Bir hafta sonunuzu, yaşadığınız şehri bir turist gibi gezmeye ayırın, şehrinizdeki köyleri gezin. Daha önce hiç gitmediğiniz semtleri ve mekanları keşfedin.

 

 

 

Bugüne kadar hiç okumadığınız bir yazarın kitaplarını okuyun. Hatta bunu yapmayı arkadaşlarınıza da önerin. Arkadaşlarınızla birlikte eserleriyle henüz tanışmadığınız bir yazar belirleyip onun kitaplarını okumaya başlayın. Belki beraber küçük bir kitap kulübü oluşturup, okuduğunuz kitapları da tartışabilirsiniz. Ya da filmler izleyip üzerine tartışabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir