Genel,  Yaşam

Evcil hayvan mamalarına dikkat!

İnsanlar gibi köpekler, kediler ve diğer hayvanlar da sağlıklı kalmak için belirli besin ve vitaminlere ihtiyaç duyarlar. Doğru evcil hayvan maması, evcil hayvanınızı besleyerek uzun ve sağlıklı bir yaşam için hazırlarken, yanlış tercih sadık arkadaşınıza zarar verebilir. Peki, doğru mamayı seçmek için nelere dikkat etmeliyiz?

 

 

 

Evcil hayvan mamalarında hormon ve antibiyotik içermeyeni tercih edilmelidir. Mamanın içeriğinde; tane tahıl, mısır, koruyucu maddeler, katkı maddeleri, renklendirici veya tatlandırıcı olmamalıdır.

 

 

 

Yüksek oranda işlenmiş bileşenlerin aksine meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi sağlıklı ve temiz gıdaları içeren hayvanın türüne, yaşına ve kilosuna uygun bir evcil hayvan maması belirleyiniz. Alerjisi varsa mama içeriğine dikkat edilmelidir.

 

 

 

İçeriklerini nereden temin ettiklerini, ayrıca gıdalarının besin içeriğinin dökümünü ve üçüncü taraf test sonuçlarını halka açık olarak yayınlayan bir marka bulunuz.

 

 

Etiketi kontrol ediniz! Türe uygun bir diyette ilk bileşen olarak kırmızı et veya kümes hayvanları bulunur. İdeal olarak ilk 3-5 bileşen et veya organlar gibi et yan ürünleri olmalıdır ve türlere göre tanımlanmalıdır.

 

 

Satın aldığınız ürünün tüm besin bileşenlerine sahip olup olmadığını ve yapay katkı maddeleri içerip içermediğini kontrol ediniz. Zararlı ve yapay maddeler içeren gıdalar alerjik reaksiyonu tetikleme eğilimindedirler.

 

 

 

Evcil hayvanınızı ne tür mamayla besliyor olursanız olun, küçük arkadaşınızın sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlamak için daima bir veterinere danışınız. Böylece, evcil hayvanınızın bireysel beslenme ihtiyaçlarını daha doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın