Genel,  Sağlık

Genital siğiller neden olur? Genital siğiller kanser belirtisi midir?

Siğiller ciltteki görülen lezyonlardır. Genellikle iyi huylu lezyonlardır. Siğiller, son dönemde toplumda oldukça yaygın görülen hastalıklardan biridir ve HPV virüsünün neden olduğu hastalıklardan biridir. Dolayısıyla insanların bildiği gibi kendiliğinden oluşmazlar, cinsel yolla geçerler. Siğillere neden olan HPV virüsü oldukça bulaşıcıdır. Bu nedenle, temas ettiğimiz herhangi bir kişiden veya herhangi bir yerden bu hastalığa yakalanmamız mümkün olabilir. Siğiller vücudun çeşitli yerlerinde görünebilir. Hatta genital bölgede, ellerde, kollarda ve ağızda da görülebilirler. Genital siğiller neden olur? Genital siğiller kanser belirtisi midir? detaylarıyla yazıda…

 

 

HPV enfeksiyonunun durumu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 

 

 

 

HPV enfeksiyonunun durumu kişiden kişiye değişir. Birkaç hafta içinde veya yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bu durum kişilerin bağışıklığı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kişinin bağışıklığı düşükse daha kısa sürede, yüksekse siğiller daha uzun sürede ortaya çıkacaktır. Bazı siğil türleri kansere neden olabilir. Özellikle genital bölgede görülen siğiller çok önemlidir. Bu tip siğil grubu genital kansere zemin hazırlayabilir. Bu nedenle tedavi edilmeleri gerekir.

 

 

 

 

100’den fazla HPV virüsü vardır ve bunların tamamen vücuttan uzaklaştırılması imkansızdır. Kriyoterapi, koter , lazer ve eksizyon ile alınabilirken vücuttan kimi zaman tamamen atılamadığı için tekrarlama riski vardır. Siğiller, birden fazla cinsel partneri olan ve cinsel olarak aktif olan kişilerde daha sık görülebilir . Nadir de olsa tek eşli kişilerde de görülebilir. Siğiller her zaman tek temasta yayılmaz. Bu durum daha çok kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Aslında birçok insanda HPV virüsü vücudun kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilebilir.

 

 

 

 

Hem kadınlarda hem de erkeklerde kansere neden olabilir.

 

 

 

 

HPV genital siğiller veya lezyonlara neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda kansere neden olabilir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkek ve kadınlarda anüs çevresinde anal kansere, erkeklerde penis ve üretra ve hatta mesane kanserine neden olabilir. Benzer şekilde oral seks nedeniyle ağız, dil ve üst çenede lezyonlar oluşturarak kanser oluşumuna neden olabilirler.

 

 

 

HPV’nin her türü kansere neden olmamakla birlikte, hastalığın tekrarlaması ve vücutta aktif hastalıkların oluşması insan bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bazı kişiler virüsle karşılaşmış olsa da virüs herhangi bir belirti göstermeden vücut tarafından yok edilebilmekte ya da taşıyıcı dediğimiz hastalıklar olmadan sadece bulaşıcı özelliklerini koruyabilmektedir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir