Genel,  Sağlık

Kireçlenme nedir? Kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Kireçlenme veya tıp literatüründeki ismiyle osteoartrit, dünyadaki milyonlarca insanın yaşadığı kronik eklem rahatsızlıklarından biridir. 40 yaş üstündeki kişilerde görülme sıklığının artmasıyla birlikte ağır yük taşımak gibi fiziksel hareketlerde bulunan bireylerde de sıklıkla görülür. Kireçlenme nedir? Kireçlenme nasıl tedavi edilir? detayları yazıda…

 

 

 

 

Eklem kireçlenmesi, eklem hastalıklarının yaşanmasına neden olan en büyük sebeplerin başında gelir. Kireçlenmeden etkilenen eklemler ise başparmak, diz, bel, kalça ve boyun eklemleridir.

 

 

Kireçlenme nedir?

 

 


Kireçlenme, kemiklerin uçlarını saran kıkırdak dokunun zamanla aşınması ve yıpranmasıyla ortaya çıkar. Zaman içerisinde kemikler parçalanabilir ve eklem içinde birikmeler oluşabilir. Eklemlerde oluşacak birikmeler ise vücutta iltihap oluşmasına ve sonrasında ise ağrı ataklarına neden olabilir.

 

 

 

 

Kireçlenme nedenleri nelerdir?

 

 

Yaşın ilerlemesi, obezite, sporcu yaralanmaları, eklemlerin aşırı kullanılması ve genetik yatkınlık gibi etkenler kireçlenme riskini önemli ölçüde artırır. İdeal kilonuzu koruduğunuz takdirde, diz, kalça ve belinizde oluşabilecek kireçlenmenin önüne geçebileceğiniz gibi kilo kaybıyla kireçlenmenin ilerlemesini de azaltabilirsiniz.

 

 

 

Eğer kıkırdak yapınızda genlerinizden kaynaklı kalıtsal sorunlar varsa bu durum eklemlerin daha hızlı bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca eklemlerin aşırı şekilde kullanılması da kireçlenme riskini önemli oranda artırmaktadır.

 

 

 

 

Kireçlenme belirtileri nelerdir?

 

 

Oldukça sinsi bir hastalık olan kireçlenmenin belirtileri yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Kireçlenmenin en önemli belirtisi oluşan ağrılardır. Süreklilik kazanan ağrılar günlük işlerinizi yapmanızı dahi işkenceye dönüştürebilir. Dolayısıyla belirtilerin daha kötü hastalıklara dönüşmemesi için hızlı aksiyon almak adına mutlaka doktorunuzla iletişim kurmalısınız.

 

 

 

İlerleyen yaşlarda oluşan kireçlenmenin ağrıları kalıcı olabilir ve dayanılmaz olabilir. Hareket edilmesiyle kireçlenme ağrıları daha fazla hissedilir. Bundan dolayı hastaya dinlenmesi, kendini fazla yormaması ve ağırlık kaldırma gibi hareketlerden sakınması önerilir.

 

 

 

 

Kireçlenme tedavisi

 

 

Kireçlenme geri döndürülemez bir hastalıktır ancak tedavi yöntemleri sayesinde ağrılarınızı azaltabilir daha iyi hareket edebilir ve hastalığın ilerlemesini engelleyebilirsiniz.

 

Doktorunuz ağrılarınızı azaltacak ilaç, krem veya losyon önerebilir. Fizik tedavi uzmanı gözetiminde eklemlerinizin etrafındaki kasları güçlendirmeye ve esnekliğinizi artırmaya yönelik egzersizler yapabilirsiniz. Kilo vermeniz, eklemlerinizde yaşanan gerilimin azalmasını sağlar.

 

 

 

Reçeteli anti-enflamatuar veya ağrı kesiciler yardımıyla eklemlerinizdeki şişkinlik ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanabileceğiniz eklem koruma aksesuarlarıyla acınızı artıracak hareketleri önleyebilirsiniz. Uygun durumlarda eklem içine yapılan lokal enjeksiyon uygulamalarıyla rahatlayabilirsiniz.

 

 

 

Diğer yöntemlerin etkisiz kaldığı durumlarda, cerrahi operasyonlar gerekebilir. Eklem protezi ameliyatı sayesinde hasarlı ekleminiz plastik ya da metal parçalarla değiştirilebilir. Osteotomi sayesinde dizlerinizin tekrardan hizalanması sağlanır. Ayrıca operasyon sayesinde vücut ağırlığınız dizinizin yıpranan kısmından uzaklaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir