Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

İdrar yolu iltihabını gideren besinler!

İdrar yolu iltihabı gibi basit üriner enfeksiyonlardan korunmada ve bunların tedavisinde probiyotikler ve cranberry (turna yemişi, kızılcık) gibi besinlerin kullanımı günümüzde son derece popüler oldu. Peki, turna yemişi yani bizim bildiğimiz adıyla kızılcık nedir? Turna yemişi idrar yollarını nasıl temizliyor ve sanıldığı kadar etkili mi? Sizler için derledik…

 

 

 

 

İdrar yolunun herhangi bir kısmında iltihaplanmaya neden olan bakteriyel enfeksiyonlar, hemen her yaşta görülebiliyor. İdrar torbası yani mesane veya üreterlerin (idrar borusu) bakteriyel enfeksiyonları sistit olarak tanımlanıyor.

 

 

 

Üretrit (üretra, mesaneden idrarı dışarı çıkaran tüpteki enfeksiyon) ile piyelonefrit (böbreğin pelvis ve parankimi iltihabı) ise daha ciddi süreçler olarak kabul ediliyor. Bu enfeksiyonların tedavi edilmemesi halinde kalıcı böbrek hasarı oluşabiliyor. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonlarının ciddiye alınması gerekiyor.

 

 

 

 

‘Hastalığın görülme sıklığı kadınlarda yaşla birlikte artıyor’

 

 

 

 

İdrar yolu enfeksiyonların en yaygın semptomları ağrılı idrara çıkma, genellikle keskin bir ağrı veya yanma hissi, sık veya acil idrara çıkma isteği görülüyor. Ayrıca diğer belirtiler de gece idrara çıkma ihtiyacı, anormal idrar rengi, kötü veya güçlü kokulu idrar, idrarda kan, idrarda iltihap, bel veya karın ağrısı oluyor. Enfeksiyon böbreklere yayılırsa ateş, titreme, bulantı ve kusma görülebiliyor.

 

 

 

İdrar yolu enfeksiyonu, hastaların yüzde 30’unda tekrar eder ve genellikle ateşli bir hastalığa neden olur. Hastalığın görülme sıklığı özellikle menopoz sonrası kadınlarda yaşla birlikte artıyor.

 

 

Turna yemişi (Cranberry) enfeksiyon olasılığını azaltıyor!

 

 

 

Son yıllarda yapılan araştırmalar ise, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı probiyotik kullanılmasının tedavide çok etkili olduğunu gösteriyor. Bazı probiyotik laktobasillerin (bir bakteri cinsi) ürogenital sağlığı iyileştiriyor ve enfeksiyona yol açan bakterilerin azalmasını sağlıyor.

 

 

 

Turna yemişi (Cranberry), koli basili bakterilerinin mesanenin iç yüzeyini kaplayan hücrelere yapışmasını önlüyor, böylece enfeksiyon olasılığını azaltıyor. Bu meyvenin içeriğindeki özel bileşiklerin koli basiliyi değiştirdiğine, mesane yüzeyine tutunmasını sağlayan madde üretimini ve bakterilerin birbiriyle kimyasal olarak iletişim kurma yeteneğini azalttığına dair bulgular var.

 

 

 

Tüm bu nedenlerden dolayı sistit (idrar yolu iltihabı) gibi basit üriner enfeksiyonların korunmasında ve tedavisinde probiyotikler ve cranberry bileşiklerin kullanımı günümüzde birçok hekim tarafından öneriliyor.

 

 

 

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, her gün 240 ml (yaklaşık bir su bardağı) cranberry (turna yemişi) suyu tüketimi, kadınlarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini yaklaşık yüzde 40’a kadar azaltabiliyor!

 

 

 

 

Boston Üniversitesi Tıp Profesörü ve İnfeksiyöz Hastalıklar Uzmanı Dr. Kalpana Gupta araştırmayla ilgili olarak cranberry’lerin (turna yemişi) dünya çapında antibiyotik kullanımını azaltabileceğine inandığını ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu belirtileriyle problem yaşayan kadınlarda daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama destek olabileceğini açıkladı.

 

Bir cevap yazın