Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Bebeğin günlük süt ihtiyacını karşılayan sağlıklı bir anne, günde 800-900 ml kadar süt salgılayabiliyor. Süt salgısının devamlılığı bebeğin gelişmesi açısından çok önemli ve bunun için anneler gün içerisinde fazladan 800-900 kaloriye ihtiyaç duyuyorlar. Emzirme döneminde fazladan harcanan 800 kalorinin 500 kalorisi yediğimiz yemeklerden sağlanırken, 300 kalorisi annenin gebelik döneminde depoladığı yağlardan karşılanıyor. Bu dönem depolardan enerji oluşturulduğu için annenin gebelikten kalan fazla kilolarını vermesine de büyük ölçüde katkı sağlıyor. İşte, anne sütünü artıran besinlerden bazıları…

 

 

 

 

Anne sütünü arttıran en önemli besin sudur. Çünkü anne sütünün büyük bir kısmını su oluşturmaktadır. Günde 3 litre sıvı tüketilmesi sağlık için önemlidir. Bunun 1.5-2 litresi yalnızca sudan, kalan kısmı ise bitki çayları (anason, rezene, papatya, melisa, ıhlamur, kuşburnu), komposto, çorba, limonata, ayran, boza, lohusa şerbeti gibi sıvılardan karşılanabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar malt içeceğinin de anne sütünü artırıcı özellikte olduğunu ortaya koymuştur. Yine kefir tüketimi de anne sütünü arttırmaya yardımcı besinler arasındadır.

 

 

 

 

Kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmek anne sütünü arttırır. Her gün yumurta, etli sebze yemekleri veya kuru baklagil içeren çorba, yemek ve salatalar tüketmeye özen gösteriniz. A vitamininden zengin olan havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinlere beslenme programınızda sık yer veriniz. Vitamin ve minerallerin zengin kaynağı olan taze sebze ve meyvelere her gün düzenli olarak beslenmenizde yer veriniz. Yediğiniz besinlerin besin değerini korumak ve özellikle kansızlığı önlemek için yemeklerle beraber çay tüketmeyiniz. Çay-kahve gibi kafein içeren içecekleri tüketmemeye dikkat ediniz. Bu içecekler bebeğinizin nabzında artış ve uykuya dalmasında güçlük gibi problemlere yol açabilirler.

 

 

 

 

 

 

Anne sütünü arttıran besinler ve içecekler

 

 

 

 

Çemen otu tohumu: Hint mutfağı ve Ayurvedik tıpta yaygın olarak kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin oranda arttırdığını ortaya koymaktadır.

 

 

 

Rezene: Yapılan bir araştırmaya göre hormon değişikliğine yol açan anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin olan rezene, anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin hormonlarının üretimini teşvik eder.

 

 

 

Dereotu: Rezene gibi anne sütü üretimini destekleyen hormonların üretimini teşvik eder.

 

 

 

Siyah susam: Kalsiyumdan zengin olan siyah susamın anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Susamı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

 

 

Kimyon: Süt üretimini teşvik ettiğine inanılan kimyon doğumdan sonra anneyi güçlendirmek için önemli bir mineral olan demir bakımından da zengindir.

 

 

 

Arpa: Arpa ile pişirilmiş pilav veya çorba süt yapımını arttırmak için kullanılabilir. Özellikle arpa ve rezene kombinasyonunun sütün kalitesini yükselttiği düşünülmektedir.

 

 

 

Fesleğen: Sindirim sistemini düzenleyici, sakinleştirici, etkisi bulunan ve iyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğen yemeklerle beraber veya çay olarak tüketilebilir.

 

 

 

Yeşil sebzeler: Yeşil sebzeler laktasyonu arttırmakla beraber sindirime yardımcı olur ve vücudu güçlendirir. Ancak brokoli, lahana gibi bazı kükürtlü sebzeler bebekte gaz problemine ve sütün tadını değiştirerek süte karşı isteksizliğe neden olabilir. Bu tür sebzeler bebeğin süte karşı istek durumu gözlemlenerek tüketilmelidir.

 

 

 

Kırmızı-turuncu sebzeler: Beta-karoten bakımından zengin olan havuç, tatlı patates ve diğer kırmızı-turuncu sebzeler anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

Yulaf: Besin lifi, demir ve kalsiyumdan zengin olan yulaf ile kendinize yulaf püresi hazırlayabilir ve besin değerini arttırmak için içerisine fındık, süt, meyve ya da baharat ilave edebilirsiniz.

 

 

 

Yağlar: Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağların emzirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

 

 

Ayrıca incir, beyaz üzüm, beyaz dut, hurma, yer elması, erik, sumak, kişniş, nane, zencefil de anne sütünü arttırıcı besinler arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir