Genel,  Sağlık

Plörezi nedir? Plörezi nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Plörezi nedir?

 

 

Plörezi, akciğer zarında sıvı birikmesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Derin bir nefes aldığınızda keskin bir göğüs ağrısı ile kendini belli edebilir.

 

 

 

Sağlıklı bir bireyin akciğerlerinin dış kısmında parietal plevra ve iç duvar kısmındaysa visseral plevra olmak üzere 2 farklı zar tabakası bulunur. Bu zarlar arasında bulunan kaygan sıvı, solunum yaparken akciğerlerin sorunsuz bir şekilde şişip sönmesini sağlar. Bu sıvının salgılandığı yer akciğerin dış zarıdır ve akciğerlerin dışını örten iç zar tarafından emilir. Plevra boşluğu dediğimiz 2 zar arasında daima bir hareket halinde olup, miktar düzeyi sabittir. Bazı akciğer hastalıkları, bu sıvının artmasına veya emilimin sağlanamamasına yol açabilir. Bunun sonucunda ise sıvı miktarında artma meydana gelir.

 

 

 

Plörezi Nedenleri

 

 

 

Göğüs duvarını ve akciğeri sarmalayan zar tabakaları arasında bulunan sıvı miktarı artışı olarak tanımlanan plörezi‘nin sıklıkla görülen nedenleri; akciğer kanseri, akciğer zarı kanseri, akciğer apsesi, verem ve pulmoner emboli olabilir.

 

 

 

Bakteri ve virüslerin akciğer dokusunun iltihaplanmasına neden olması olarak tanımlanan zatürre de, plöreziye neden olan önemli bir akciğer hastalığıdır. Bu sıvı miktarındaki artışa neden olan rahatsızlıkların bazıları; Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, pankreasta gelişen iltihaplar, akciğerde gelişen ödemler, solunum esnasında akciğerdeki bir kısmın şişmemesi, kalp yetmezliği, akciğere uzanan atardamarda meydana gelen basınç artışı, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, kalp ameliyatından sonra meydana gelen komplikasyonlar, kaburga kırıkları, lenf kanseri ve yemek borusu kanseri, siroz, romatoid artrit, tiroid hastalıkları, bazı ilaçların oluşturabileceği yan etkiler gibi.

 

 

 

Plörezi belirtileri nelerdir?

 

 

 

Plörezi hastalığında; öksürük ve göğüs ağrısı gibi şikayetler ön plandadır. Orta veya yüksek şiddette görülen ağrılar sebebiyle, solunum yapmak güç bir hale gelir.

 

 

Hissedilen nefes darlığı yüzünden; kişi, sırt üstü yatamaz. Ateş, titreme, terleme, üşüme, yorgunluk ve iştah kaybı ise rastlanılan diğer bulgular arasındadır.

 

 

 

Hastalığın seyri ilerledikçe; var olan kuru öksürük, yerini çok daha şiddetli ve vücudu sarsacak şiddette bir öksürüğe bırakabilir. Bazı durumlarda bu ağrı, omuz ve karın bölgesine kadar ulaşabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir