Beslenme ve Diyet,  Genel,  Güzellik,  Sağlık

Kolajen Nedir? Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen, bağ dokusunu güçlendiren, cildin elastik olmasını ve su tutmasını sağlayan yapısal bir proteindir. Kolajen destek ürünleri varisler ve toplar damar sağlığı için de faydalı olabiliyor. İşte, kolajen’in faydalarından bazıları…

 

 

 

Yaş ilerledikçe kolajen yapımı azaldığı için cilt elastikiyetini yitirir, ciltte sarkma, kırışıklıklar ve güneş lekeleri ortaya çıkar. Yaşlanma dışında sigara içmek ve güneş ışınlarının oluşturduğu hasar da kolajen kaybına neden olur.

 

 

 

Kolajen destek ürünleri son dönemlerde özelikle cilt sağlığına katkıları konusunda sıklıkla gündemdedir. Tablet, kapsül, toz ya da sıvı formda tüketilen bu ürünler cilt kırışıklıklarını önlemek ya da saçları güçlendirmek amacıyla giderek daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca, kolajen destek ürünleri varisleriniz ve toplar damar sağlığınız için de çok faydalı olabilir.

 

 

Kolajen damar duvarlarını güçlendirdiği için, kolajen miktarının azalması da özellikle ince örümcek ağı varis gelişmesi açısından risk faktörü olabilir. Toplar damar duvarlarının zayıflaması ve daha az elastik hale gelmesi damar içinde kanın göllenmesi ve damarın genişlemesine yol açar. Genişleyen toplar damarlar da gözle görülür varislere dönüşür. Kolajen miktarı azaldıkça normalde çıplak gözle görülemeyen ince toplar damarlar daha görülür hale gelirler.

 

 

 

Kronik toplar damar yetmezliği ve varisleri olan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiş bir bilimsel çalışmada varisli damar duvarlarında tip 4 kolajen miktarında azalma olduğu saptanmıştır.

 

 

Kolajen, toplar damar duvarlarını güçlendirdiği için kolajen desteği ürünleri varis gelişiminin engellenmesinde yardımcı olurlar. Kolajen yapımını destekleyen başlıca gıdalar arasında; kemik suyu, sarımsak, yumurta, balık, turunçgiller, kaju ve domates yer alır. C vitamini, kolajen yapımını arttırarak toplar damar duvarlarının sağlam ve esnek olmasına katkıda bulunur. Ayrıca, örümcek ağı benzeri ince kılcal damar varislerinin oluşmasını önler.

 

 

 

Limon, portakal, çilek, brokoli, maydanoz, kivi ve kırmızı biber gibi besinlerde bol miktarda C vitamini bulunur. Kolajen yapımını artırmak ve güçlü toplar damarlar için bunlara ek olarak yeterli miktarda protein de almalısınız. Kolajen destek ürünleri, toplar damar sağlığını destekleyerek varis gelişmesini engellemeye yardımcı olabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir