Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Üzerlik otu (tohumu) nedir? Faydaları nelerdir? Ne için kullanılır?

Üzerlik otu (tohumu) nedir? Üzerlik otunun faydaları nelerdir? Üzerlik otu ne için kullanılır? Üzerlik otu nasıl yakılır? Üzerlik otu (tohumu) neden yakılır? Üzerlik bitkisinin faydaları nelerdir? Üzerlik otu tohumu çayı nelere iyi gelir?

 

 

Üzerlik bitkisi faydaları ile son günlerin popüler bitki türleri arasında yer alıyor. Üzerlik otu çayı ile hem şifa kaynağı olması hem de süs eşyası olarak şekillendirilebilmesi, üzerlik otunu oldukça işlevsel kılıyor. Geleneksel tıpta uzun yıllardır kurt düşürücü, adet söktürücü, terletici ve yatıştırıcı olarak kullanılan üzerlik bitkisi, tohumu ile ön plana çıkmaktadır.

Üzerlik bitkisinin faydaları, Modern tıp da ise kardiyovasküler etkilere sahip olması dolayısıyla birçok araştırma ile ortaya konmuştur. Üzerlik tohumu çayı ile faydaları yadsınamayacak kadar çok olan bu bitki, antik çağdan bu yana nazara karşı tütsü olarak kullanılmakta ve Anadolu’da çeşitli boyamalar ile takı şeklini de alabilmektedir. İşte, üzerlik bitkisinin faydaları ve üzerlik tohumu ve çayı hakkında bazı bilgiler…

 

 

Geleneksel olarak halk tarafından kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılarak evlerde bulundurulmuştur. Dalları, kökleri ve tohumları mürekkep, boya ve dövme yapımında kullanılmaktadır. üzerlik bitkisi, eski çağlardan beri; boğaz ve karın ağrılarına karşı, bağırsak rahatsızlıklarına, siğilin tedavisinde, ciğer hastalıklarının tedavisinde, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmıştır.

 

 

İçerdiği maddelerin merkezi sinir sistemine etki ettiği ve depresyona karşı etkili olduğu bildirilmiştir. Tohumlarının yanması ile ortaya çıkan dumanın alg, bakteri, parazit ve küflerin gelişimini engellediği belirlenmiş ve anti bakteriyel etkisi deneysel olarak gösterilmiştir.

 

 

 

 

 

ÜZERLİK OTU TOHUMU ÇAYI FAYDALARI VE YAPILIŞI

 

 

Bu ottan elde edilen çay ateş düşürücüdür. Bel ve baş ağrılarını dindirir, gözleri kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını önler, sinirleri teskin eder, histeriye iyi gelir. Nefes yolları hastalıklarına karşı etkilidir. Üzerlik otu çayı; kan pıhtılaşması, damar tıkanması gibi hallerde çok etkili olur. Ayrıca bayılma, sersemleme, yorgunluk ve halsizlik ile adale zafiyetine çok iyi gelir.

Üzerlik otundan yapılan çay açık olmalı ve günde en fazla iki bardak içilmelidir. Aksi takdirde fazlası zararlı olur. Hamile kadınlar üzerlik otunu hiçbir şekilde kullanmamalıdır.

 

 

Üzerlik tohumu çayı için 2 su bardağı suya bir yemek kaşığı üzerlik tohumu ekleyip 2 dakika kaynatın. 7 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra tüketiniz. Uzun süre ve devamlı tüketmemeye dikkat edin.

 

 

 

Otsu bir bitki olan üzerlik tohumunun tarihi M.Ö 400’lü yıllara kadar uzanıyor. İnsan psikolojisine iyi gelen üzerlik tohumu fiziksel rahatsızlıkların alternatif tedavisinde de kullanılmaktadır. Çayı da yapılan bitkinin diğer adı nazar otudur. Nazarlardan koruduğuna ve kötü enerjiyi uzaklaştırdığına inanıldığı için bu ismi almıştır.

 

 

Üzerlik tohumunun faydaları nelerdir? 

 

 

 Uyku sorunlarını giderir: 

Üzerlik tohumu sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Özellikle uykuya dalmakta güçlük çekenlerin yatmadan 1 saat kadar önce üzerlik tohumundan yapılmış çaydan bir fincan içmeleri öneriliyor.

 

 

 Halsizlik şikayetlerini azaltır: 

Uyku bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonları gideren üzerlik tohumu halsizlik şikayetlerinin azalmasında da etkilidir.

 

 

Bronşları ve sinüsleri açar:

Düzenli aralıklarla üzerlik tohumu tüketmek hem bronşların hem de sinüslerin açılmasını sağlar. Sinüzit ve bronşit hastalığına yakalanma riskini yarı yarıya düşürür.

 

 

Doğal bir ağrı kesicidir: 

Migren ağrılarını geçirmede etkili olan üzerlik tohumu kas ve kemik ağrılarına da iyi geliyor.

 

 

Hazımsızlığa iyi gelir: 

Akşam yemeklerinde 1- 2 saat sonra üzerlik tohumunun çayı demlenebilir. Bağırsak faaliyetlerini düzenleyen bu çay gaz gidericidir. Şişkinliği azaltır ve hazımsızlığı giderir.

 

 

Hafızayı kuvvetlendirir: 

Unutkanlık problemi olan kişilerin de düzenli aralıklarla üzerlik tohumu tüketmeleri öneriliyor. Hafızayı güçlendiren nazar otu, odaklanma ve dikkat eksikliği problemlerini de dindirir.

 

 

Bağışıklık sistemini korur: 

Bağışıklık sisteminin zayıflaması sık sık hasta olunmasına neden olur. Üzerlik tohumu ise bağışıklık sistemini korumaya alır ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Hastayken tüketilen üzerlik tohumu ise kişilerin daha kısa bir süre içerisinde eski sağlığına kavuşmasını sağlar.

 

 

Alerjik reaksiyonların azalmasında etkilidir: 

Özellikle gıda alerjilerinin ortak belirtileri arasında gözlerde yaşarma ve hapşırma yer alıyor. Bu semptomların azalması için günde 1 ya da 2 fincan üzerlik tohumu çayı içilebilir.

 

 

Genizleri açar: 

Hastayken küçük bir parçası yakılıp içine çekilebilir. Genizleri açan üzerlik tohumu kişilerin çok daha rahat nefes almasını sağlar.

 

 

 

Üzerlik tohumunun zararları nelerdir? 

 

 

Fazla üzerlik tohumu tüketmek duygu durum bozukluğuna yol açabilir. Normalde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi olan bu tohumun bilinçli bir şekilde ve makul bir oranda tüketilmesi gerekiyor. Kendisine gastrit ve ülser teşhisi konmuş kişilerde mide bulantısına, yanmaya ve mide spazmına yol açabilir.  Doğal bir anti- depresan olarak tanımlanan üzerlik tohumu aşırı tüketildiğinde normalde olduğundan daha fazla uyumanıza neden olabilir.

 

 

Yemek yedikten hemen sonra üzerlik tohumu tüketen kişilerde mide ekşimesi ve kusma şikayetleri görülebilir. Üzerlik tohumunun dumanına fazla maruz kalan kişiler halüsinasyon görebilir. Bu nedenle sadece çok küçük bir parçası tütsü olarak kullanılmalıdır.

 

 

 Üzerlik tohumu ne işe yarar? 

 

 

Üzerlik tohumu sindirim sisteminin çok daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Hormonların düzenlenmesinde ve hücrelerin yenilenmesinde etkilidir. Tütsü olarak da kullanılan üzerlik tohumu kişinin olumsuz düşüncelerden uzaklaşmasını ve manevi açıdan rahatlamasını sağlar.

 

 

 

Üzerlik tohumu nasıl tüketilmeli?

 

 

Çayı yapılabilir: 

Birçok tohum ve bitki gibi üzerlik tohumunun da çayı yapılabiliyor. 2 bardak çay için bir tatlı kaşığı nazar otu yeterlidir. Üzerlik tohumu çayı günde en fazla 3 fincan içilmeli. Bu çayı sık aralıklarla tüketmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

 

 

Hamilelik süresince tüketilmemeli: 

Beslenme uzmanlarına göre hamilelik ve loğusalık süresince üzerlik tohumu tüketilmemeli.

 

 

 

Diğer kullanım alanları: 

Dünya genelinde üzerlik tohumunun haricen kullanımı da yaygındır. Bitki bir kasenin içine konularak yakılabilir. Dumanı halk arasında ”nazar” ve ”kem göz” olarak nitelendirilen kötü enerjinin atılmasını sağlar.

 

 

 

Üzerlik Tohumu Nasıl Yakılır?

Aktardan aldığınız üzerlik tohumunu bir tavaya koyun içine bir tutam tuz ekleyin ve ocakta yakmaya başlayın. Yanmaya ve duman çıkmaya başladığında evin içinde gezdirebilirsiniz.

 

 

Üzerlik Otu Yağı Ne İşe Yarar?

 

Üzerlik otu yağı oldukça faydalıdır. Tüketilmesi uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle vücudun belirli bölgelerinde oluşan ağrıları üzerlik otu yağı ile dindirmek mümkün. Üzerlik otu yağı iyi bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Sürülen yerin ağrılarını dindirir. Üzerlik otu yağı son derecede faydalıdır. Saç dökülmesi gibi problemleri yaşayan kişiler için de saçların köklerini besler ve saçların daha gür gözükmesini sağlar. Üzerlik otu yağı aynı zamanda cildi yenilemekte ve cildin daha güzel bir görünümüne kavuşmasını sağlamaktadır.

Varis problemi yaşayan hastalara da üzerlik otu yağı önerilmektedir. Üzerlik otu yağı sahip olduğu özellikleri sayesinde varis problemlerini kısa süre içerisinde dindirir ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Eğer siz de varis problemleri yaşıyorsanız üzerlik otu yağı kullanarak bu tarz şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Migren gibi şikayetleri olanlar için de üzerlik otu yağı önerilmektedir. Üzerlik otu yağı migren ağrılarını kısa sürede dindirir ve kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar.

Soğuk algınlığı şikayeti olan kişiler için de üzerlik otu yağı tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde sık sık soğuk algınlığı, halsizlik, nezle gibi hastalıkların ortaya çıktığı bilinmektedir. Dolayısıyla üzerlik otu yağı kullanarak bu tarz şikayetlerin önüne geçebilirsiniz. Üzerlik otu yağı son derecede faydalı ve kişiye enerji verici özelliği bulunmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir