Genel,  Sağlık

İnfluenza nedir, belirtileri nelerdir?

İnfluenza nedir, belirtileri nelerdir? İnfluenza hakkında merak edilenler

 

 

 

Havaların soğumasıyla birlikte ortaya çıkan virüs ve grip hastalıklarından biri olan “influenza” kış aylarında en çok rastlanan hastalıklardan biridir. İnfluenza belirtileri…

 

 

 

İnfluenza Nedir?

 

 

 

İnfluenza, solunum sisteminize, yani burnunuza, boğazınıza ve akciğerlerinize saldıran viral bir enfeksiyondur. Grip, ishale ve kusmaya neden olan mide gribi virüsleriyle aynı şey değildir. Çoğu insan için grip kendi kendine geçer. Ancak bazen grip ve komplikasyonları ölümcül olabilir.

 

 

Grip komplikasyonları geliştirme riski daha yüksek olan kişiler:

 

 

5 yaşın altındaki küçük çocuklar ve özellikle 6 ayın altındakiler,

 

 

65 yaşından büyük yetişkinler,

 

 

Huzurevleri ve diğer uzun süreli bakım tesislerinin sakinleri,

 

 

Hamile kadınlar ve doğumdan iki hafta sonrasına kadar kadınlar,

 

 

Zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler,

 

 

Astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler,

 

 

 

İnfluenza belirtileri nelerdir?

 

 

Grip, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı ile birlikte soğuk algınlığı gibi görünebilir. Ancak soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişir, fakat grip aniden ortaya çıkma eğilimindedir. Soğuk algınlığı rahatsız edici olsa da, genellikle griple kendinizi çok daha kötü hissedersiniz.

 

 

İnfluenza yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 

 

Ateş,

 

 

Ağrıyan kaslar,

 

 

Üşüme ve terleme,

 

 

Baş ağrısı,

 

 

Kuru, kalıcı öksürük,

 

 

Nefes darlığı,

 

 

Yorgunluk ve zayıflık,

 

 

Burun akıntısı veya tıkalı burun,

 

 

Boğaz ağrısı,

 

 

Göz ağrısı,

 

 

Kusma ve ishal.

 

 

 

Grip belirtileriniz varsa ve komplikasyon riski taşıyorsanız hemen doktorunuza görünün. Antiviral ilaçlar almak hastalığınızın süresini kısaltabilir ve daha ciddi sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Grip ile ilgili acil belirti ve semptomlarınız varsa, hemen tıbbi yardım alın.

 

 

 

İnfluenza nasıl bulaşır?

 

 

İnfluenza virüsleri, enfeksiyonu olan biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda damlacıklar halinde havada yayılır. Damlacıkları doğrudan soluyabilir veya bir nesneden (telefon veya bilgisayar klavyesi gibi) mikropları alabilir ve ardından bunları gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilirsiniz.

 

 

Virüslü kişiler, semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık bir gün önce ile başladıktan yaklaşık beş gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. Çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler biraz daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

 

 

Grip virüsleri sürekli değişiyor ve düzenli olarak yeni suşlar ortaya çıkıyor. Geçmişte grip geçirdiyseniz, vücudunuz virüsün bu özel türüyle savaşmak için zaten antikorlar üretmiştir. Gelecekteki grip virüsleri, hastalığı geçirerek veya aşı olarak daha önce karşılaştığınız virüslere benziyorsa, bu antikorlar enfeksiyonu önleyebilir veya şiddetini azaltabilir. Ancak antikor seviyeleri zamanla düşebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir