Beslenme ve Diyet,  Genel,  Güzellik,  Sağlık

Glutatyon nedir, ne işe yarar? Glutatyonun faydaları nelerdir?

Glutatyon nedir, ne işe yarar? Glutatyon faydaları, eksikliği ve belirtileri nelerdir?

 

 

 

Glutatyon, vücut tarafından kendiliğinden üretilen bir antioksidandır. Vücuttaki glutatyon seviyeleri; yetersiz beslenme, çevresel toksinler ve stres gibi sebeplerle azalabilir, yaşla birlikte düşebilir. Peki, glutatyon eksikliği belirtileri nelerdir, hangi besinlerde bulunur? İşte glutatyonun faydaları…

 

Glutatyon Nedir?

 

 

Glutatyon, hücrelerde üretilen bir antioksidandır. Büyük ölçüde üç amino asitten oluşur: glutamin, glisin ve sistein. Glutatyon ya da GSH, hücreleri serbest radikaller, peroksitler ve ağır metaller gibi reaktif oksijen türlerinin toksik etkilerinden koruyan bir antioksidandır. Tripeptid yapısındadır ve γ-glutamil-sisteinil-glisin bilimsel adıyla tarif edilir. Oksidatif stresi önlediği için hücre ve hücre bileşenlerinin işlevselliklerinin korunmasında büyük öneme sahiptir.

 

 

 

Glutatyonun Faydaları Nelerdir?

 

 

 

Oksidatif stresi azaltır

 

 

Oksidatif stres, serbest radikallerin üretimi ile vücudun onlarla savaşma yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Çok yüksek seviyelerde oksidatif stres, birden fazla hastalığın habercisi olabilir. Bunlara diyabet, kanser ve romatoid artrit dahildir. Glutatyon, zamanla hastalığı azaltabilecek oksidatif stresin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

 

 

Sedef hastalığını iyileştirebilir

 

 

Araştırmalar, peynir altı suyu proteininin ağızdan verildiğinde, ek tedavi ile veya ek tedavi olmaksızın sedef hastalığını iyileştirdiğini göstermiştir.

 

 

 

Alkollü ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltır

 

 

Karaciğerdeki hücre ölümü, glutatyon da dahil olmak üzere antioksidanların eksikliği nedeniyle şiddetlenebilir. Bu, hem alkolü kötüye kullananlarda hem de kullanmayanlarda yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir . Glutatyonun, alkollü ve alkolsüz kronik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerin kanındaki protein, enzim ve bilirubin düzeylerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

 

 

 

Yaşlı bireylerde insülin direncini iyileştirir

 

 

İnsanlar yaşlandıkça daha az glutatyon üretirler. Araştırmacılar, düşük glutatyon seviyelerinin daha az yağ yakma ve vücutta daha yüksek yağ depolama oranları ile ilişkili olduğunu gösterdi.

 

 

 

Periferik arter hastalığı olan kişilerde hareketliliği artırır

 

 

 

Periferik arter hastalığı , periferik arterler plak tarafından tıkandığında ortaya çıkar. En yaygın bacaklarda olur. Bir çalışma , glutatyonun dolaşımı iyileştirdiğini ve çalışma katılımcılarının daha uzun mesafeler boyunca ağrısız yürüme yeteneğini artırdığını bildirdi. Plasebo salin solüsyonu yerine glutatyon alan katılımcılara beş gün boyunca günde iki kez intravenöz infüzyonlar verildi ve ardından hareketlilik için analiz edildi.

 

 

 

Parkinson hastalığının semptomlarını azaltır

 

 

Parkinson hastalığı merkezi sinir sistemini etkiler ve titreme gibi semptomlarla tanımlanır. Şu anda tedavisi yoktur. Daha eski bir çalışma, intravenöz glutatyonun titreme ve sertlik gibi semptomlar üzerindeki olumlu etkilerini belgeledi. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu vaka raporu, glutatyonun semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bu hastalığı olan kişilerde yaşam kalitesini iyileştirebileceğini öne sürüyor.

 

 

 

Otoümmün hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olabilir

 

 

Otoümmün hastalıkların neden olduğu kronik inflamasyon oksidatif stresi artırabilir. Bu hastalıklar arasında romatoid artrit, çölyak hastalığı ve lupus bulunur. Glutatyon, vücudun immünolojik tepkisini uyararak veya azaltarak oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur.  Glutatyon, serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre mitokondrilerini korumaya çalışır.

 

 

 

Otizmli çocuklarda oksidatif hasarı azaltabilir

 

 

Çalışmalar, otizmli çocukların beyinlerinde daha yüksek seviyelerde oksidatif hasar ve daha düşük glutatyon seviyeleri olduğunu göstermektedir. Bu, otizmli çocuklarda cıva gibi maddelerden kaynaklanan nörolojik hasara duyarlılığı arttırmaktadır.

 

 

 

Glutatyon hangi besinlerde bulunur?

 

 

 

Glutatyon, kükürt molekülleri içerir, bu nedenle kükürt oranı yüksek yiyecekler vücuttaki doğal üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Bu yiyecekler:

 

 

Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve Çin lahanası gibi turpgillerden sebzeler,

 

 

Sarımsak ve soğan gibi allium sebzeleri,

 

 

Yumurta,

 

 

Fındık,

 

 

Baklagiller,

 

 

Balık ve tavuk gibi yağsız protein,

 

 

Keten tohumu,

 

 

Fermente gıdalar.

 

 

Glutatyon da uykusuzluktan olumsuz etkilenir. Düzenli olarak yeterince dinlenmek, seviyelerin artmasına yardımcı olabilir.

 

 

Glutatyon eksikliğinin belirtileri nelerdir?

 

 

Glutatyon sentetaz eksikliğinin belirti ve semptomları, bir kişinin hafif, orta veya şiddetli hastalığı olup olmamasına bağlıdır. Glutatyon eksikliği durumunda; vücutta stres artışı görülür. Karaciğeriniz vücuttan atması gereken yağı atamaz ve vücudun bağışıklık sistemi çöküşe geçer. Ayrıca kanserli hücrelerde de artış görülebilir. Kandaki şeker oranı düzenlenemediği için şeker hastalığı ihtimali de artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir