Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Sebze ve meyve tüketimini artırmak için tavsiyeler

Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi kanser, kardiyovasküler hastalıklar gibi bulaşıcı olmayan hastalık riskini azaltabiliyor. Peki, günlük yeterli lif alımına fayda sağlayan meyve ve sebze tüketimini nasıl artırabiliriz?

 

 

 

Önerilen miktarda sebze, meyve tüketen kişilerin erken ölüm riski, günde sadece 2 porsiyon sebze ve meyve tüketen kişilere kıyasla daha düşük oluyor. Kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve solunum hastalıklarına karşı ölüm riskini de azaltıyor.

 

Yapılan çalışmalara göre, meyve ve sebze tüketiminin erken ölüm riskini azalttığı söyleniyor. Kronik hastalığı olmayanların 30 yıllık takibini içeren bir araştırmada, her gün 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze tüketen bireylerin daha az miktarda meyve, sebze tüketenlere kıyasla daha düşük ölüm riskine sahip olduğu belirtiliyor.

 

 

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmede özellikle bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması ve bunlardan korunmak için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi tavsiye ediliyor.

 

 

 

 

 

SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİNİ NASIL ARTIRABİLİRSİNİZ?

 

 

Sebzeleri yediğiniz tüm öğünlere dahil edin.

 

 

Ara öğün veya atıştırmalık olarak, taze meyve veya çiğ sebze tüketin.

 

 

Öğünlerin yanında bol yeşillikli salata tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

 

 

Tatlılara, keklere ve pastalara sunumdan önce taze meyveler ekleyin veya tatlı ihtiyacını meyvelerden karşılayın.

 

 

Meyve ve sebzelerden sağlıklı ara öğün alternatifleri ve içecekleri yaratın. Evde kivi, pancar, kabak, havuç cipsleri ya da kuru meyveler yapabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir