Genel,  Sağlık

Böbrek kanseri nedir? Böbrek kanseri belirtileri nelerdir?

Böbrek kanserine karşı dikkatli olunmalı! Erkeklerde, kadınlara göre 2 kat daha fazla görülüyor.

 

 

Çalışırken varlığının farkına bile varmadığımız organlarımızın başında böbrekler geliyor. Vücudumuzun hormonal düzeninin sağlanmasından, toksinlerden arındırılmasına kadar birçok görevi bulunan böbreklerde gelişen kanser, başlangıçta belirti vermeden sessizce ilerleyebiliyor.

 

 

 

Toksinleri kandan temizleyerek idrarı oluşturma görevi bulunan böbreklerimiz, omurganın her iki tarafında bulunuyorlar. Yumruk büyüklüğünde ve fasulye şeklinde olan bu organlarda meydana gelen kanserler hiç de küçümsenmeyecek oranda görülüyor.

 

 

Tüm kanser türlerinin yaklaşık yüzde 2.5’unu böbrek kanserleri oluşturuyor. Üstelik erkeklerde kadınlara kıyasla iki kat daha fazla görülüyor.

 

 

 

 

Böbrek kanserinin nedenleri ve risk faktörleri

 

 

İleri Yaş: Yaşın ilerlemesi, tek başına önemli bir risk faktörü. Çoğu böbrek kanseri 50’li yaşlar ve üzeri hasta grubunda ortaya çıkıyor.

 

Sigara: Araştırmalar 10 yıl sigara içiminin böbrek kanseri riskini yüzde 6 artırdığını, eğer içicilik 10-20 yıla uzanıyorsa, risk oranının yüzde 45’e yükseldiğini gösteriyor.

 

Obezite: Aşırı kilo ya da obezite; insülin, östrojen gibi hormonların artışına neden olabiliyor. Bu artış kolestrol metabolizmasında ve bağışıklık sisteminde bazı değişikliklere neden olduğundan, böbrek kanseri oluşumunda da rol oynayabilir.

 

Yüksek tansiyon: Bazı tıbbi araştırmalarda, yüksek tansiyon hastalarında 2-3 kat fazla böbrek kanseri geliştiği görülüyor. Yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen hücresel hipoksinin ve kronik inflamasyonun kanserin gelişimini tetiklediği bildirilmektedir.

 

Böbrek yetmezliği: Böbrek fonksiyonlarındaki azalma, önemli bir risk faktörüdür.

 

Kalıtsal özellikler: 1. Derece yakınlarında; anne babada, kız ya da erkek kardeşlerinde böbrek kanseri olması, riski yükseltiyor.

 

Radyasyona maruz kalma: Tedavi amacıyla radyasyon tedavisi görülmesi ya da başka nedenlerle sık radyasyonla karşılaşılması durumunda böbrek kanseri riski artıyor.

 

Toksik madde: Mesleki nedenle boya, akü, balata atıkları gibi maddelere sürekli maruz kalındığında böbrek kanseri görülme oranı artıyor.

 

 

İlk evrelerde belirti vermiyor!

 

 

Böbrek kanseri, ilk evrelerde genellikle belirti vermiyor. Ancak idrarda koyu kırmızı ya da kahverengiye yakın kan görülmesi, yorgunluk, halsizlik, ani gelişen ve geçmeyen bel ağrısı, sırtta geçmeyen ağrılar, sebebi bilinmeyen kilo kaybı, iştahsızlık ve yüksek ateş gibi belirtiler böbrek kanserini akla getiren şikayetler arasında yer alıyor.

 

 

Hastalığın tanısında, kan ve idrar testleri yol gösterici olabiliyor. Ultrasonografi, BT ya da MR gibi görüntüleme teknikleri ile böbrekteki tümör ya da anormal dokular araştırılabiliyor. Biyopsi işlemi de tanıda kullanılan bir diğer yöntem oluyor.

 

Bir cevap yazın