Genel,  Sağlık

Zona hastalığı sebepleri

Aşırı stres zona hastalığına neden oluyor! Zona, gece yanığı adı ile de bilinen genellikle ileri yaşlarda sıklıkla gövdede önce kızarıklık sonra içi sıvı dolu ağrılı keseciklerle görülen viral bir deri hastalığıdır. Zona hastalığı nedir? neden olur, ayrıntılarıyla yazımızda…

 

 

Zona’ya neden olan virüs, suçiçeği hastalığına neden olan virüstür. Bu virüs yıllarca omurilik boyunca sinir köklerinde saklı kalır ve vücut savunma sisteminin zayıflaması ile genellikle 50’li yaşlardan sonra ortaya çıkar.

 

 

İlerleyen yaşa, beslenme bozukluklarına, strese, yorgunluğa ve diğer hastalıklara bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sistemi harekete hazır halde bekleyen virüsleri kontrol edemez hale gelince virüsler sinir uçlarından ayrılarak vücutta içi dolu sıvı kabarcıklar meydana getirirler.

 

 

Zona hastalığı, doğrudan bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte, daha önce suçiçeği hastalığı geçirmemiş kişilerin suçiçeği geçirmesine neden olabilir. Zona, kişide ağrıya ve acıya neden olup hayat kalitesini bozan, azaltan bir hastalık olduğu için tedavisinin hızla yapılmasında fayda vardır.

 

 

 

 

 

Zona hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

 

 

Zona hastalığına neden olan temel faktörlerin bağışıklık sisteminin zayıflaması ve virüs olduğu düşünüldüğünde, bağışıklık sistemini canlandıran ve virüsü etkisiz hale getiren ilaçların tedavide kullanılması gerektiği sonucuna varılabilir.

 

 

Aynı zamanda B12 vitamini takviyesi de vücutta oluşabilecek ağrıların giderilmesi için kullanılabilir. Zona belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tedavi sırasında; kremler, ağrı kesiciler, antiviral ilaçlar, antidepresan gibi farklı yöntemlere de başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir