Genel,  Sağlık

Miyomlar kısırlığa mı yol açıyor?

Çoğu zaman tehlikesiz gibi görünse de söz konusu hamilelik olduğunda ekstra dikkat gerektiren miyomlar, kendilerinden beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Miyomlar kısırlığa yol açar mı?

 

 

Düz kas ve yoğunluğu olan iyi huylu kitlelere miyom denir. Kadınlarda oldukça sık rastlanılan kitleler olan miyomların hamilelikte görülme oranı yüzde 8 kadardır. Hamilelikte görülen miyomun davranışı, hamile olmayan kadınlara göre değişiklikler gösterir.

 

 

Miyomların oluşmasında hormonlar ve genetik faktörler önemli bir rol oynar. Hamilelikte miyomların ortaya çıkmasının arkasında; artan hormon salgıları, özellikle de hamilelikte salgılanan hormonlar ve rahimin artan kan miktarıyla birlikte büyümesidir.

 

 

Miyomlar hangi belirtiler ile ortaya çıkıyor?

 

 

Miyomlar genel olarak çok fazla belirti göstermezler. En tipik belirtileri ise şu şekildedir;

Karın bölgesinde görülen hafif bir ağrı,
Baş dönmesi,
Baş ağrısı,
Mide bulantısı,
Kusma…

 

 

 

Miyomlar hamilelik döneminde de yaygın!

 

Hamilelik döneminde miyomların ortaya çıkması yaygın bir durumdur. Miyomlar daha çok ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında görülmektedir. Gebelikte görülen miyomlar, anne adayının yaşıyla da doğru orantılıdır. Yaş arttıkça miyom oluşma riski de artar.

 

 

 

Miyomlar rahim içerisinde 3 farklı şekilde bulunur

 

 

Submüköz tipi miyomlar, rahmin iç tabakasına yakın bir yerde bulunurlar. İntramural tipi miyomlar, tamamen rahim kasının içine yerleşirler. Son olarak subseröz tipi miyomlar ise rahmin dış yüzeyine yerleşmiş şekilde bulunurlar. Her ne kadar miyomlar gebeliğe engel teşkil edecek sorunlara yol açmasa da gözlem altında tutulması önemlidir.

 

 

Bir risk oluşturması için miyomun rahim içinde yerleştiği bölge, sayısı ve büyüklüğü etkin bir rol oynar. Genel olarak;

 

Erken doğum tehlikesi,
Düşük olma ihtimali,
Fetüsün rahim içinde pozisyonunun doğru olmaması,
Plasentanın erken ayrılması tehlikesi,
Bebeklerde gelişim bozukluğu,
Sezaryen riskini arttırma,
Doğum sonrası şiddetli kanama gibi riskleri vardır.

 

 

Miyomlar kısırlığa yol açar mı?

 

 

Her ne kadar doğrudan bir bağlantısı olduğu kanıtlanmasa da kısırlık tedavisi görürken miyomlarını aldıran kadınların hamile kalma ihtimallerinin arttığı görülmüştür. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, rahim içine yerleşmiş miyomların kısırlık üzerinde çok etkisi vardır.

Bir cevap yazın