Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Bağırsak sağlığına iyi gelen besinler ve yeme alışkanlıkları

Bağırsaklarınız ve bağırsak sağlığınız için en sağlıklı besinler ve en iyi yeme alışkanlıkları…

 

 

 

Bağırsak sağlığınız, sadece zihinsel ve bilişsel sağlığınızı etkilemekle kalmaz aynı zamanda kan basıncı seviyelerinizi de etkiler. İşte, bağırsak sağlığınıza iyi gelecek besinler ve yeme alışkanlıkları!

 

 

Sağlıklı bir bağırsak devamlılığını sağlamak mümkündür. Ancak bu günlük diyetinizde bazı değişiklikler gerektirebilir. Örneğin, çok fazla işlenmiş gıda yemek ve fazla miktarda alkol tüketmek bağırsak mikrobiyatanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 

 

 

 

 

Bağırsak sağlığını iyileştirmek için yapılması gerekenler

 

 

Bol fasulye ve bakliyat yiyin. Prebiyotik görevi görürler ve bağırsaklarınızdaki probiyotikler için besin sağlarlar.

 

 

 

Kırmızı meyveleri arttırın. Sadece iyi bir lif kaynağı olmakla kalmazlar, aynı zamanda bu sağlıklı bakterileri beslemeye yardımcı olan ve sindirim sistemimizdeki iltihabı azaltan antioksidanlar ve C vitamini ile yüklüdürler. Kefirle blender’dan geçirip kahvaltılık bir içecek, smoothie olarak da değerlendirebilirsiniz.

 

 

 

Fermente yiyecekler yiyin. Her gün diyetinize sade tam yağlı ev yoğurdu veya lahana turşusu gibi fermente bir yiyecek eklemelisiniz. Mikrobiyom çeşitliliğini arttırır, iltihabı azaltır ve bağışıklık tepkisini iyileştirir.

 

 

 

Yiyeceklerinizi çeşitlendirin. Yediğimiz bitki çeşitleri ne kadar geniş olursa, bağırsak bakterilerimiz o kadar çeşitli olur ve bu da iyi bağırsak sağlığının bir göstergesidir. Her gıdadaki benzersiz bileşikler, bağırsaklarınızda zaten yaşayan farklı yararlı bakteri türlerini besleyen lifler sağlar ve çeşitli bakteri popülasyonu bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 

 

 

Bağırsağınızın sağlığı için, yeterince lif tükettiğinizden, yeterince su içtiğinizden ve bolca dinlendiğinizden emin olmak, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu ve mutlu bir karın sağlamak için çok önemlidir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir