Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık,  Yaşam

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulara cevaplar!

Hamilelik döneminde anne adayları, fiziksel ve ruhsal olarak birçok hormonel değişiklik yaşarlar. Bu değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan akıllarındaki çeşitli sorulara yanıtlar ararlar. Hamilelik boyunca anne adaylarının en çok sordukları ve en merak ettiği konuları derledik…

 

 

Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

 

 

Anne adayları bebeklerinin ilk hareketlerini kanat çırpma, guruldama, dalgalanma, dirsek atma şeklinde tarif eder. Hareketleri hissetmek ise bebeğin ağırlığı, plasentanın rahim içindeki pozisyonu ve annenin karın yağ tabakası kalınlığına bağlı olarak 16-20 haftalar arasında mümkün olur. Fakat 22. haftaya kadar bebeğin hareketleri hissedilmiyorsa kadın hastalıkları ve doğum uzmanına müracaat edip mutlaka ultrasonla bebeğin durumunun değerlendirmesi gerekir.

 

 

Ultrason ile yapılan muayene bebeğimi rahatsız eder mi?

 

 

Ultrason muayenelerinin bebeğe olumsuz etkileri konusunda elde herhangi bir veri yoktur. İnsan kulağının duymadığı ses dalgalarının yansımasıyla görüntü elde edilen ultrasonun anne karnındaki bebeği rahatsız ettiği düşünülmemektedir fakat doğru sıklıklarla yapılacak muayene anne ve bebek sağlığı için önemlidir.

 

 

 

Hamileyken spor yapabilir miyim? Hangi sporları yapmalıyım?

 

 

Hamilelikte egzersiz oldukça fayda sağlar, fakat her gebe bir egzersiz planı çizmeden önce doktorundan görüş almalıdır. Genellikle gebelikten önce düzenli spor yapan anne adayları, gebeliğin 6. ayına kadar spor yapabilir. 6. aydan sonra istirahat ve sakin yaşam ön planda olmalıdır. Egzersizde amaç asla kilo vermek ve kilo almayı engellemek olmamalıdır. Yapılan egzersizlerin de uzun süreli ve anne adayını nefes nefese bırakacak kadar zorlayıcı olmamasına dikkat edilmelidir. Fakat hayatı boyunca spor yapmamış bir annenin gebelikte spora başlaması yalnızca tehlike getirebilir.

 

 

Doğum yöntemine nasıl karar vereceğim?

 

 

Doğum şekli, anne ve bebeğin özelliklerine göre belirlenir. Bebeğin duruş şekli, kilosu, gebelik haftası, çoğul gebelik, annenin kemik yapısı, genital bölgede uçuk ya da siğil varlığı, annenin hipertansiyon hastası olması ve geçirilmiş miyom operasyonu gibi durumlarda anne adayı ile birlikte hekimler değerlendirme yapıp,  yönlendirmekteler.

 

 

Tabii ki ilk tercih doğal olan, normal doğum olmalıdır. Ancak bebeği ve anneyi tehlikeye atacak durumlarda bu karar değiştirilebilir. Ayrıca planlanan doğum tarihinde bile oluşacak komplikasyonlar doğum şekli hakkında verilecek kararları etkileyebilmektedir.

 

 

Doğumdan sonra aldığım kiloları verebilecek miyim?

 

 

Doğum sonrası yaklaşık 4-5 kg kendiliğinden verilir ve vücut 6 ay ile 1 yıl arasında eski haline döner. Emzirme döneminde sütün artması için şekerli gıdalar yerine bol sıvı tüketilmelidir. Doğum öncesi değil, emzirme döneminde alınan kiloların zor verildiği unutulmamalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir