Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Mürdüm eriğinin faydaları nelerdir?

Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir? Siyah Mürdüm Eriği Nelere İyi Gelir?

Sonbahar aylarının vazgeçilmez bir magnezyum ve potasyum kaynağı olan mürdüm eriği; A, B2 ve C vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Kara erik, Siyah erik, Mor erik olarak da adlandırılan bu meyve Eylül ayının gelmesiyle raflarda ki yerini alır. Mürdüm eriğinin pek bilinmeyen faydaları…

 

 

Taze halindeyken mor renkte olup, olgunlaştıkça sararan bu erik çeşidi aynı süreçte yumuşayarak daha tatlı bir hal de alır. Olgunlaştıkça saklama süresi kısalır. A, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve kan şekerini dengeleyici özelliği ile bilinen mürdüm eriği, diyet listelerinin de yıldızıdır. Bunun yanında daha birçok faydası vardır;

 

 

Etkili bir antioksidan olması nedeniyle pek çok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır. İdrar söktürücü özelliği vardır, buna bağlı olarak ödem atmak için bolca tüketilebilir.

 

 

 

Vücut direncini artırır! İçeriğindeki yüksek orandaki C vitamini sayesinde özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bağışıklığı güçlendirirken daha zinde hissetmenizi sağlar.

 

 

Kan yapıcı özelliği olduğu bilinen mürdüm eriği, tansiyon ve kötü kolesterolü düşürücü etki gösterir. Kan şekerini düzenleme etkisiyle sağlıklı beslenme düzeni için en uygun meyvelerden biridir.

 

 

Düşük glisemik endeksi ile kan şekerini dengelemesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Sindirim sistemindeki parazitleri temizleyerek daha iyi çalışmasını sağladığı için diyet listelerinde ara öğün olarak tüketilebilir. Ayrıca kabızlık problemine karşı da çok etkilidir.

 

 

Vücut direncini artırdığı için karaciğer, böbrek ve romatizmaya bağlı rahatsızlıklara karşı da destek olur. İçerdiği A vitamini sayesinde göz ve cilt sağlığında faydalıdır.

 

 

Regl düzenleyici etkisi bilinir. Bunun yanı sıra özellikle kurusunun tüketilmesi, kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olduğundan, kemik hastalıkları riski artan menopoz dönemindeki kadınların bolca tüketmesi tavsiye edilir.

 

 

 

 

Mürdüm Eriği Kurusunun Faydaları

 

 

Tazesinin bulunmadığı dönemlerde tüketebileceğiniz Mürdüm eriği kurusu da aynı tazesi gibi vücut için oldukça faydalıdır. K vitamini açısından zengin olan erik, kuru haliyle de çokça yararı olan bir meyvedir.

 

Özellikle kilo verme süreçlerinde ve spor öncesinde tüketilmesi tavsiye edilir. Tatlı ve kurabiye yapımında da şeker yerine kullanılarak daha düşük kalorili tatlılar elde edilmesini sağlar.

 

İçeriğinde A, B (B1, B2, B3, B6), C, E vitaminleri ve demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum ve sodyum mineralleri bulunmaktadır. Kuru erik tüketilecekse özellikle güneşte kurutulmuş halinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir