Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Sigara kullanımı, fazla kahve ve çay tüketimi yaşam kalitesini bozuyor!

 

Sigara kullanımı, fazla kahve ve çay tüketimi, sağlıksız beslenme ile bazı ilaçlar idrar kaçırmayı artırıyor. Obezite ve kronik kabızlık ile menopoz gibi faktörler idrar kaçırmanın nedenleri arasında gösteriliyor.

 

 

 

 

İdrar kaçırma türleri vardır ve bunlar bireylerin psikolojisini ve yaşam kalitesini bozuyor.

 

 

Stres tipi idrar kaçırma;

 

Öksürme, hapşırma, ani ayağa kalkma ve ıkınma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülüyor. Ayrıca bu tarz kaçırma ile doktora başvuran genellikle kadınların, büyük bir çoğunluğunda aynı zamanda rahim ve idrar kesesinin kısmen veya ileri derecede sarkması söz konusu olabilir.

 

 

Sıkışma tipi idrar kaçırma;

 

Ani idrar hissi ile beraber idrarını tutamama ve tuvalete yetişememe durumudur. İdrar kesesinin, kontrolsüz kasılmaları sonucu acil idrar yapma zorunluluğu hissiyatı yüzünden gece ve gündüz idrar yapma sıklığı çok fazla artar.

 

 

Taşma tipi idrar kaçırma;

 

İdrar kesesinin, kasılmasının yetersiz olmasına bağlı olarak dolması ve boşalamadığı için taşması durumudur. Bu durum genellikle nörolojik hastalarda görülüyor.

 

 

 

İdrar kaçırma için tedaviler

 

 

İki farklı tedavi yöntemi vardır. Konservatif tedavi yönteminin diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin günlük sıvı alımının düzenlenmesinin (Alkollü ve kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler, suni tatlandırıcılar) gibi besinlerin azaltılmasıdır.

 

 

Kişi kiloluysa kilo vermek ve sigarayı bırakmak tüm idrar kaçırma tiplerinde etkilidir.

 

 

Diğer bir tedavi yöntemi ise, mesane eğitimidir. Belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği bir durumdur. Pelvik taban kas egzersizlerinin vajina ve makat etrafını saran kasları beraber kasarak idrar ve gayta çıkışını durduracakmış gibi kasılması kişiye öğretilir.

 

 

İdrar kaçırmada yüzde 90 civarında başarılı bir düzelme olan cerrahi tedavilerde ise, ameliyat ile idrar kesesi asılarak ve idrar boynu arasındaki açı düzeltilerek idrar kaçırma önlenir. Sarkmayı ve açı bozukluğunu düzeltmek için farklı ameliyat yöntemleri yapılır. Bu tip asıcı ameliyatlar yüksek oranda başarılı bir düzelme sağlarlar.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir