Beslenme ve Diyet,  Genel,  Sağlık

Turpun faydaları nelerdir?

Turp yemenin ve turp suyu içmenin sağlığa faydaları nelerdir?

Çeşitleri olan turpun özellikle karası öksürük gibi uzun süreli olan rahatsızlıklara birebir fayda sağlar. Ancak aşırıya kaçıldığında gaz problemlerine yol açar. Kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisel tedavilerde genellikle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanılırdı. Pişmiş ve çiğ şekilde tüketilen bu sebzenin insan sağlığını oldukça olumlu etkiler. Bunun nedenlerinden biride tamamen toprak içerisinde olgunlaştığından toprakta bulunan vitamin ve minerallerin hepsini barındırır.

 

 

 

TURPUN FAYDALARI NELERDİR?

 

Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan turpun, kara olanı sağlığa oldukça fayda sağlar. Çiğ olarak tüketildiğinde acımsı bir tadı vardır. Tuz, nane, kekik ve zeytin yağı eklenerek tüketilebilir. Antik çağlardan beri turp çeşitlerinin tümü alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır.

 

Kara turp, glucoraphasatin ve glukorapanin içerdiğinden safra kesesinin fonksiyonlarını artırmada etkilidir. Farklı kimyasal bileşiklere sahip olan turp yıllık bir bitki olarak geçer. Siyah olan turp çeşidi Raphanus maritimus cinsindendir.

 

Uzmanlar tarafından kış aylarında tüketilmesini tavsiye ettiği siyah turp ve diğer turp çeşitleri tüm dünya mutfaklarının vazgeçilmezidir.

 

Bilirubin seviyesinin azalması ya da artması ciddi hastalıklara neden olur. Bunlardan biri de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi için uzmanlar turpun siyah renktekini tavsiye ederler. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizler ve bilirubin seviyesini sabitler.

 

Doğal idrar söktürücü olduğundan sindirim problemlerini çözer ve rahat idrar yapılmasını destekler. Bu özelliği sadece idrar da değil böbrekleri temizlemede de etkilidir. Özellikle virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltır.

 

Yüksek oranda lif düşük oranda da glikemik barındıran turplar tokluk hissi verir. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir besin olduğunu gösterir. Aynı zamanda sinir sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenler.

 

Turpa renk veren flavonoid  maddesi aynı zamanda antioksidan özelliği olan bir maddedir. Bu özelliği sayesinde kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

 

İçerdiği detoksifier, C vitamini ve folik asit bakımından zengin olan turp tümörlü hücre oluşumunu önler. Bu da kanser sorununu ortadan kaldırıyor. Özellikle genetik kanser riski taşıyan kişilerin düzenli tüketmesi gerekir.

 

Bağırsak hareketlerini düzenlediğinden kabızlık sorununa da iyi gelir. Sık sık sindirim problemleri yaşayan kişilerin düzenli tüketmesi gereken bir besindir.

 

Kış aylarında tüketilen turp suyu üst solunum yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa sürede iyileştirir. Bu duruma ek solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar.

 

 

 

TURPUN ZARARLI OLABİLECEK YANLARI

 

Turp, özellikle ülser ve reflü hastalarına fayda yerine zarar verebilir. İçerdiği asidik maddeler özellikle bağırsaklarda birikerek gaz sıkışmasına yol açar. Ayrıca turp aşırı tüketildiğinde ağız kokusuna neden olabilir.

 

 

Turp suyunun faydaları nelerdir?

 

Ülkemizde sık sık tüketilen şalgam suyunun ana maddelerinden biri olan turp suyu tek başına içildiğinde ağızda acı bir tat bırakır. Turp suyu, sıkılır sıkılmaz tüketilmelidir. Turp, toprak altında yetişen bir sebze olduğundan toprakta bulunan bütün vitamin ve mineralleri barındırır.

 

 

İçerdiği potasyum sayesinde sindirim sistemindeki besinlerin daha rahat enzimlenmesine yardımcı olur. Turpun taç kısmı olarak geçen yeşil kısımları ise A ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Antioksidanlar sayesinde vücudu kanserli hücrelere karşı korur. Tümör oluşumunu engelleyen turp suyu aynı zamanda karaciğerin toksinleri işlemesinde yardımcı olur.

 

 

C vitamini bakımından zengin olan turp suyu akciğerlerin ve bronşların temizlenmesini sağlar. Böbrekte oluşan taşın düşürülmesinde yardımcı olan doğal yöntemlerden biridir.

 

 

Kemik ve dişlerin ihtiyacı olan kalsiyum ve potasyum deposudur. Kemik hastalarına uzmanların tavsiye ettiği doğal yöntemdir. Turp suyu vücutta dolaşan serbest radikallerin düzeyini dengeler. Akne ve sivilce gibi cilt problemlerine iyi gelir.

Bir cevap yazın