Genel,  Hava Durumu

Kar ne zaman yağacak? İstanbul’a kar yağacak mı?

Meteorolojinin İstanbul’da kar yağışı ile ilgili yaptığı uyarıların ardından depolarda 290 bin ton tuz tutulduğu, bin 582 kar küreme ve tuzlama aracının ise hazır bekletildiği bilgisi paylaşıldı.

Son dakika haberine göre Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta boyunca devam eden kar yağışının yeni haftada da etkisini sürdüreceğini duyurdu. Art arda gelen kar yağışı uyarılarının ardından insanların mağdur olmaması için çalışmalar başlatıldı.

İstanbul’un bazı noktalarında havaların soğumasıyla birlikte hava sıcaklıklar 4 derecenin altına kadar düştü. Hafta içinde bazı kesimlere kar yağdı. Meteoroloji’nin orta ve uzun vadeli tahmin haritasına göre Türkiye’nin birçok ilinde kar yağışı etkili olacak.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre İstanbul‘da kar yağışının Pazartesi gününden itibaren etkili olması bekleniyor. Hal böyle olunca da kar seferberliği başladı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şu anda deposunda bulunan 190 bin ton tuz ve bin 582 araçla karın olumsuz etkilerine müdahale etmek için hazırlanıyor.

 

Cebeci’de bulunan tuz deposunda hazırlıklar giderek hız kazanıyor. Cebeci tuz deposunda kristalize olmuş tuzlar, elek diye tabir edilen makinelerden geçirilerek tekrar kullanıma hazır hale getiriliyor. Buradan da kepçe yardımı ile kamyonlara yüklenerek, İstanbul’un çeşitli bölgelerine gönderiliyor. Önümüzdeki günlerde 100 bin ton tuzun daha depolara ilave edilmesi bekleniyor. İBB ve İSFALT’a bağlı ekipler AKOM’dan gelecek olumsuz bir bildirime karşı belirli noktalarda araçları ve tuz stoklarıyla hazır bekliyor.

 

İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

MGM’nin İstanbul hava durumu tahminlerine göre 20 Aralık 2021 Pazartesi günü il genelinde yağışlı hava hakim olacak. Pazartesi 2 dereceye inen sıcaklıklar 21 Aralık 2021 Salı günü 1 dereceye düşecek. Aynı gün yani 21 Aralık 2021 Salı günü de megakente karla karışık yağmur yağacak.

22 Aralık 2021 Çarşamba günü yağışlı hava etkisini azaltsa da soğuklar devam edecek. Perşembe günü ise hava sıcaklığı 0 dereceye kadar düşecek. Parçalı bulutla havanın hakim olacağı Cuma günü sıcaklıklar yeniden 3 derecelere çıkacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir