Genel,  Sağlık

Mor, siyah havucun faydaları

 

MOR, SİYAH HAVUCUN FAYDALARI NELERDİR?

 

Siyah havuç olarak da bilinen mor havuç, güçlü bir antioksidandır. Şalgam yapımında da kullanılan bu havuç türü hastalıklara karşı fayda sağlar. Kış aylarında sıklıkla kullanılan mor havuç, ülkemizde Konya ve Afyon’da yetiştirilir.

 

Turuncu olanı sıklıkla tüketilmesine rağmen mor olanı ise günümüzde giderek yaygınlaşmaya başladı. Antioksidan bakımından zengin olan mor havuç, Afyon ve Konya’da yetiştirilir. Özel üretim yapılan mor havuç, turşu yapımında da kullanılır.

 

Göz ve mide hastalıklarına fayda sağlayan mor havuç, yüzyıllardır alternatif tıpta da tüketilen bir besindir. Çiğ olarak da tüketilebilen mor havuç, kozmetik ve gıda renklendiricisi olarak da kullanılıyor.

 

 

Mor havucun besin değerleri

 

Mor havucun besin değerleri ise; lif, potasyum, manganez, antosiyanin, oksidatif, C ve A vitaminlerinden oluşuyor.  Oksidatif içerdiğinden kandaki toksinleri temizlemede etkili olan mor havuç; kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltıyor. Kötü kolesterol seviyesini düşürmenin yanı sıra kan basıncını kontrol altına alarak ani felç ve inme gibi sağlık sorunlarının önüne geçiyor.

 

128 gram çiğ havuçta sadece 52 kalori bulunuyor. Mor havucu besin değeri bakımından özel yapan şey ise antosiyanin adı verilen antioksidan içeriği.

 

Vücudun ihtiyacı olan B vitamini kompleksini tek seferde sağlıyor. Bu vitamin kompleksi özellikle organlardaki hücrelerin yenilenmesine katkısı oluyor. Ayrıca işlevselliğini artırarak hasar almalarını engelliyor.

 

 

Gebelikte, hamilelikte havuç suyu içilir mi?

Sabah aç karnına mor havuç suyu tüketimi bedeni zindeleştirir ve gün boyu canlılık sağlar. Hamilelikte mor havuç tüketimi bebeğin ve annenin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içermesinden dolayı önerilir. Hatta mor havuç anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir.

 

 

MOR HAVUÇ NASIL TÜKETİLİR?

Mor havuçtan neler yapılır?

Ara öğünlere eklenen mor havuçtan çeşitli salata, turşu ve yemek tarifleri yapılabilir. Ayrıca suyu sıkılarak tüketilebilir. 2 orta boy mor havucu rendeleyip zeytinyağıyla beraber kavurun içerisine damak zevkine göre tuz ve limon ekleyip üzerine yoğurt dökerek tüketebilirsiniz. Ayrıca patates gibi uzun uzun kesip zeytin yağda kavurup yiyebilirsiniz. Karışık sebze kızartmasına da lezzet katacaktır. Rendeleyip sebze çorbalarına ekleyebilirsiniz. Fırın ve güveç yemeklerine lezzet katar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir