Genel,  Güzellik,  Sağlık

Kışın kilo almanın nedenleri

Kışın neden kilo alınır, kış aylarında kilo almaya neden olan etkenler nelerdir?

 

 

Havaların soğuduğu ve pek çoğumuzun evde daha çok zaman geçirdiği kış aylarında maalesef fazla kilolar alınır ve yaza doğru bu kilolar telaşla vermeye çalışılır.

Peki kışın kilo almamak için neler yapmalı? İşte kış aylarında daha fazla kilo almamızın nedenleri ve alınabilecek önlemler…

 

Havaların erken karardığı ve soğuduğu kış aylarıyla birlikte ”çok kilo aldım, yazın ne yapacağım?” diyenlerin sayısı artıyor. Kışın dışarıda daha az zaman geçirilmesi, fiziksel aktivitelerin azalması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi derken kilo artışı hızlanır. Bu etkenlerin farkına varıp önlem alınırsa, yaza kadar ideal kiloya ulaşmak mümkün olacaktır.

 

 

Kış ile özdeşleşen, kış içecek ve yiyeceklerine fazla kapılmak;

 

İçimizi ısıtan sahlep, boza ve sıcak çikolata gibi içecekler, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezlerindendir. Ancak bu içecekler, yüksek kalori, şeker ve krema içerikleriyle kilo almaya neden olabilirler.

 

Soğuk havalarda büyük rağbet gören sahlep, boza gibi içeceklerin üzerine konulan fındık, fıstık, badem vb yağlı tohumların ve leblebinin de kalori miktarını artıracağını göz önünde bulundurun. Bu içeceklerin yerine vitamin çayları, zencefilli limonlu ıhlamur çayı, tarçınlı ve karanfilli siyah çay veya şekersiz kakaolu ılık sütü tercih edebilirsiniz.

 

 

Kışın kara bulutlar, yoğun sis ve kasvetli, soğuk hava sayesinde girilen kış depresyonu;

 

Gün ışığından daha az yararlandığımız karanlık, iç karartıcı kış aylarında daha depresif, mutsuz ve umutsuz hissedebiliyoruz. Bu ruh hali; mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin düzeylerini artıran ve kısa süreli iyi hissetmemize neden olan çikolata, şekerli yiyecekler, hamur işi gıdalar, fast food, makarna gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinleri tüketmemize neden olabiliyor.

 

Şeker, kalori ve karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketmek daha fazla yeme isteği uyandırmakla birlikte iştahı çok açarak, kolaylıkla kilo artışına yol açabiliyor. Beyin kimyasını dengelemek için taze kış sebze ve meyvelerine , vitaminlere, özellikle D vitamini ve B12 vitaminine, yeterli kalsiyum alımına, ek sağlıklı gıdalara ve aktivitelere – kış sporlarına yönelmek şekerli yiyeceklere duyulan ihtiyacı fazlasıyla azaltacaktır.

 

 

 

İştahın açılması, bol ve kalın kıyafetler içerisinde kilomuzu saklayabilmenin rahatlığı;

 

Soğuk havalarda azalan vücut ısısının korunup, normal düzeye ulaşması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarız. Artan enerji gereksinimiyle, eve tıkılmanın bunalımıyla ve can sıkıntısından verilen sürekli acıktım sinyali ile çok yemek yeme ve kilo alımıyla sonuçlanır. Yeme isteğinin artmasını önlemek ve kontrollü besin alımı için yeterli su tüketimi, öğün düzeni ve her besin grubunun olduğu sağlıklı bir beslenme modelini alışkanlık haline getirmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

 

 

Yetersiz sıvı alımı;

 

Kış mevsiminde kilo artışının önemli nedenlerinden biri de yetersiz su tüketimidir. Havaların soğuması ile susama hissi azalsa da vücudumuzun suya ihtiyacı vardır. Yetersiz su tüketimi sindirim enzimleri ve bağırsakların yavaşlamasına ve kilo artışına neden olabiliyor.

 

Susuzluk hissi açlıkla karıştırıldığı için iştah kontrolü de zorlaştırıyor. Günde ortalama 2-2,5 litre su tüketimi idealdir. Ilık suya tarçın, karanfil, limon, salatalık, nane, zencefil gibi vücut ısınızı artıracak baharat ve besinler ekleyebilirsiniz.

 

 

Hareketin azalması, eve kapanma;

 

Soğuk, yağışlı ve rüzgarlı havaların bahane edilmesi nedeniyle açık havalarda yapılan yürüyüşlerin rafa kaldırıldığı kış aylarında, fiziksel aktivitenin azalması da kilo artışına zemin hazırlar. Bunun önüne geçmek için haftada 3-4 gün, 30-45 dakika yürümek gerekir.  Bunun için online egzersiz, pilates ve yoga videoları da ev içi hareket alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olabilir.

 

 

D Vitamini eksikliği;

 

Vücudumuzda birçok süreçte büyük öneme sahip olan D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınları yardımıyla sentezlenir. Kış günlerinde 15-30 dakika güneş ışığına maruz kalmak gerekir.

 

D vitaminini en iyi içeren gıdalar; balık, karaciğer, peynir, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleridir. Ancak D vitamini diyetle yeterli düzeyde alınabilen bir vitamin değildir. Yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliğinin, kilo artışıyla yakından ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

 

Kış abur cuburları ve atıştırmalıklarını fazla kaçırmak;

 

Gündüzlerin kısalması ve havaların erken kararması, evde geçirilen sürenin de çok fazla artmasına neden oluyor. Hal böyle olunca atıştırmalıklarda çok aşırıya kaçılabiliyor ve bu da kilo alımına sebep oluyor.

 

Uzun kış akşamlarında nasıl vakit geçirebileceğinizi planlayabilir, sizi sürekli atıştırmalık halinde olmaya iten ‘hiçbir şey yapmama’ halinden uzaklaşabilirsiniz. Akşamları otururken, televizyon karşısında oyalanırken, film ve dizi maratonu yaparken veya odanızda çalışırken ara ara balkona çıkabilir, odanın penceresini açabilir, esneme hareketleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir