Genel,  Sağlık

Göz nezlesi nedir, nasıl tedavi edilir?

Göz nezlesi nedir, bulaşıcı mıdır? Göz nezlesi tedavisi için, evde neler yapabiliriz, yazımızda…

 

Halk arasında ‘göz nezlesi’ olarak bilinen ‘adenoviral konjonktivit’, göz enfeksiyonlarının başlıca sebebini oluşturuyor. Göz nezlesi tedavisinde gecikilirse görmede azalmaya, kaşıntıya, göz çevresinde şişlik, tahriş ve yaraya, uzayan göz şikayetlerine bağlı olarak yaşam kalitesinin bozulmasına yol açabiliyor.

 

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı ortamlarda bulunma sıklığının ve insanlar arasında temasın artması nedeniyle virüsün daha kolay bulaşmasının yanı sıra hava koşullarının virüsün çoğalmasına uygun ortam sağlaması sonucu da kış mevsiminde konjonktivit’in görülme sıklığı artıyor.

Peki, göz nezlesi nasıl bulaşır, neden olur? İşte göz nezlesi tedavisi ve evde iyi gelen yöntemler…

 

 

Göz nezlesi nedir?

Halk arasında ‘göz nezlesi’ olarak bilinen ‘konjonktivit’, göz enfeksiyonlarının başlıca sebebini oluşturuyor. Gözün ön yüzeyinin ve göz kapaklarının içini örten şeffaf zar dokusunun iltihaplanması nedeniyle; gözlerde kızarıklık, yanma, batma, çapaklanma, şişlik, ağrı ve bulanık görme gibi sorunlar gelişiyor.

 

 

Göz nezlesi neden olur?

Havaların soğumasıyla birlikte, kapalı ortamlarda bulunma sıklığının ve temasın artması nedeniyle, kış mevsiminde konjonktivitin görülme sıklığı artırıyor. Çevresel etkenlere dirençli olan bu virüs oda asısında uzun süre canlı kalabildiği için bulaşma riski de çok yüksek olabiliyor. Enfeksiyon tedavi edilmezse aylarca sürebiliyor, gözde kırma kusuru veya kalıcı görme azalması gibi geri dönüşümü olmayan hasarlar oluşturabiliyor.

 

 

Göz nezlesi bulaşıcı mı?

Göz nezlesi, tek gözde başlayıp diğerine geçebiliyor. Göz nezlesi, gözün ön yüzeyinin ve göz kapaklarının içini örten şeffaf zar dokusunun iltihaplanması nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Virüsün farklı alt tiplerine bağlı olarak enfeksiyonun şekli de değişebiliyor. Örneğin; ateş, farenjite bağlı boğaz ağrısı, rinit ve kulak önü bezinde şişlikle birlikte oluşabildiği gibi, sadece konjunktivit ile genellikle tek taraflı başlayıp, ardından 1-3 gün içinde diğer gözü de tutabiliyor.

 

Göz nezlesi evde nasıl geçer?

Göz nezlesinin bulaşma riskini önleyen ve tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Ellerinizi sık sık en az 30 saniye boyunca katı anti-bakteriyel bir sabunla yıkayınız. Elinizi yıkamanın mümkün olmadığı yerlerde mutlaka dezenfektan kullanınız.
  • Ellerinizle gözlerinize dokunmayınız, gözlerinizi ovalamayınız, tahrişi arttırmayınız.
  • Gözlerdeki çapakları kaynatıldıktan sonra ılıtılmış suyla ve pamukla temizleyiniz.
  • Yastık kılıfını her gün değiştirmeyi alışkanlık haline getiriniz.
  • Doktorunuzun önerdiği ilaçları ve tedaviyi asla aksatmayınız.
  • Göz makyajı yapmayınız ve göz makyajında kullanılan makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayınız.
  • Havlu ile peçete gibi ürünleri başkalarıyla birlikte kullanmayınız. Göz nezlesi geçene dek, tek kullanımlık peçete kağıt havluları tercih ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir