Genel,  Sağlık

Zivzik narının faydaları

Zivzik narı, adını yetiştiği Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı köyden alıyor. Eşsiz tadı ve aylarca bozulmadan dayanabilen özelliği ile yiyenlere şifa dağıtıyor.

Ekim, Kasım ve Aralık aylarında hasadı yapılan zivzik narının birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Kanser, kalp hastalıkları, yaşlanmayı geciktirme, katarakt, göz hastalıkları, diyabet ve çölyak gibi hastalıklara karşı Zivzik narı çok etkili oluyor.

 

Zivzik narı, Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçelerinin Botan Vadisi bölgelerinde yetişiyor. 10 bin dekar ekim alanından, 12 bin 500 ton civarında verim alınıyor. Bir Zivzik narı, ortalama 200-800 gram arasında oluyor. Taneleri nohut büyüklüğünde ve narın çekirdeği küçük ve çok yumuşak oluyor.

 

Asit oranı düşük ve tadı ise mayhoş zivzik narının. Sonbaharda depolanıp kışın çıkarıldığı zaman ince olan kabuğu sertleşmiş oluyor. Özü ekşi olan nar, olgunlaşarak tatlanıyor. Uzmanlar tarafından, özellikle enfeksiyon hastalıkları açısından kış aylarında bol bol nar tüketilmesi öneriliyor.  Sadece meyvesi değil çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabukları da çeşitli karışımlar halinde tıbbi olarak kullanılıyor.

 

 

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan zivzik narının mevsiminde tüketilmesine dikkat çekiliyor. Kanser, kalp hastalıkları, yaşlanma belirtileri, katarakt, göz hastalıkları, diyabet ve çölyak gibi hastalıklardan korunmak narın etkili bir besin kaynağı olduğu belirtiliyor.

 

Aynı zamanda Alzheimer hastalığına karşı önleyici olan Zivzik Narı‘nın, bebek sahibi olmak isteyenler için de sperm kalitesini arttırıcı rol oynadığı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir