Genel,  Sağlık,  Yaşam

Şekerden uzak durmak sağlığa neler katıyor

Fazla şeker tüketimi damarlarda ve organlarda ciddi hasarlara yol açıyor. Uzmanlar, “Şekeri bir süreliğine yaşamınızdan çıkartmayı deneyin. Kısa süre bile olsa şekeri kesmek, size sağlıklı bir yaşamı getirecek” diyorlar.

 

 

Uzmanların ‘bağımlılık‘ olarak tanımladığı şeker tüketimini sınırlandırmak sağlıklı bir yaşam için şart. Zira gün içinde gerek bazı içeceklerle, tatlılarla ve hazır gıda tüketimiyle yoğun şekilde şekere maruz kalıyoruz.

 

Oysaki günlük şeker ihtiyacını karşılamak için sadece bir porsiyon meyve tüketmenin bile yeterli olduğunu belirten Uzmanlar, “Damarlarda kronik enflamasyonun birincil nedeni olan basit şeker tüketimi damarları yaşlandırırken ömrü de kısaltıyor. Tüm bunların yanı sıra beyne de ciddi zararlar veriyor” diyorlar.

 

Bir süre şekerden uzak durmanın vücuda faydaları;

 

Ani kan şekeri düşüşleri tatlı krizlerinin birinci nedenidir. Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketirseniz, açlık hissettiren insülin hormonu yavaş yavaş yükseleceği için daha geç acıkırsınız. Böylece açlık ve tatlı krizleri ortadan kalkacaktır.

 

Bilimsel araştırmalara göre, şeker tüketimi beyindeki bazı kimyasalların salınımını etkiliyor. Fazla şeker tüketimiyle endorfin ve serotonin hormonları daha az salgılandığı için yorgunluk hissi de artıyor. Şekeri kesmek, enerjiyi arttıracak ve yorgunluğu azaltacaktır.

 

Şeker, cildin erken yaşlanmasına parlaklığının azalmasına ve daha fazla akne oluşumuna neden oluyor. Şeker tükettikçe insülin hormonu daha fazla salgılanır hale geliyor ve bu da kadınlarda androjen hormonunu yükselterek sivilce oluşumunu tetikliyor. Erkeklerde ise insülinin yükselmesi erkeklik hormonu testosteronun azalmasına yol açıyor. Şekeri kesmek, cildi gençleştirecek ve parlatacak, sivilce – akne oluşumunu engelleyecektir.

 

 

Fazla şeker tüketimi damarlarda plak oluşumunu ve enflamasyon dediğimiz damarlarda kronik iltihabı artırıyor. Bu da eklem ağrıları, damar ömrünün kısalması, diyabet gibi sorunlara ve hastalıklara neden oluyor. Beyne giden kan damarları da enflamasyona ve ateroskleroz dediğimiz damar sertliğine maruz kalıyor. Kan akımı etkilenen beyinde inme, damar tıkanıklıkları meydana geliyor. Beyinde enflamasyon olması ise demans yani bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların da önemli nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Şekeri kesmek, sizi bu hastalıklara karşı koruyacaktır. Şeker ve basit karbonhidratın beyin için ‘zehir‘ özelliği taşıdığını akılda tutmak gerekiyor.

 

 

Şekerli besin tükettikçe, beyin kan şekerinin ani iniş çıkışlarına maruz kalıyor ve halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar yaşanıyor. Ayrıca beyin sürekli şekerle beslenmeye alıştığı için tek enerji kaynağını kullanarak tembelleşiyor, yavaşlıyor. Ancak şekeri bıraktığınız zaman sinir hücreleri daha fazla uyarılarak yenilerini üretmesi gerektiğini düşünüyor ve böylece yeni hücreler oluşuyor. Şekeri kesince, odaklanma, konsantrasyon, hafıza kapasitesi artıyor.

 

Şekerli yiyecekler protein ya da glisemik indeksi düşük yiyeceklere oranla kan şekerini daha hızlı yükseltir. Bunu fark eden pankreas daha fazla insülin salgılar, kandaki yüksek şeker vücuda zarar veremesin diye. İnsülin şekeri etkisiz kılmak için fazla salgılandığından kısa sürede tekrar aç hissetmeye neden olur. Böylece vücut yine açlık sinyalleri vermeye başlar. İnsülin direnci de tam olarak böyle gelişir.

 

 

Vücut insüline karşı bir tolerans geliştirir ve onun sesini duyamaz olur. Bu nedenle insülin her seferinde biraz daha fazla salgılanmaya başlar. Bu da kişiyi bir kısır döngüye sokar. Şekerli bir şey yedikçe daha hızlı ve aniden acıkır, acıktıkça da şekerli şeyler tüketir. Bu da karaciğer yağlanmasına, obeziteye, göbek bölgesinde kilo artışına, insülin direnci ile başlayıp diyabete kadar giden bir sürece neden olabilir.

 

Eğer herhangi bir tatlı, şekerli besin yiyecekseniz yanında yoğurt, süt ya da badem, fındık gibi bir protein tüketin. Böylelikle önce kan şekerinin aniden aşırı yükselmesini ve sonra da insülinin yüksek miktarda salgılanmasını engellersiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir