Güzellik,  Püf Noktaları

Pirinç suyunun saça faydaları

 

Türk mutfaklarının vazgeçilmezi pirinç pilavı yapılırken pirinçlerin suyun içerisinde bir süre bekletilmesi hem pilavın tane tane olmasını hem de daha parlak ve uzun görünmesini sağlıyor. Bu yöntem çok eski yıllardan beri mutfaklarımızda kullandığımız bir tür püf noktasıdır.

 

Yaklaşık 8-10 dakika suyun içerisinde bekletilen pirinçler beyaz suyunu kısa sürede bırakırlar. Bu beyaz suyu genel olarak herkes döküyor. Ancak kesinlikle dökülmemesi gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre beyaz pirinç suyu cilt bakımından sağlığa, kolestrolü düşürmeden, kilo vermeye kadar çeşitli hastalıklara olumlu etkiler sağlıyor. Bu olumlu etkiler arasında saçları uzatması da yer alıyor.

 

Pirinç suyunun saça faydaları

 

Saç dökülmesinin azalmasına ve saçların hızla uzamasına yardımcı olan pirinç suyu, içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde yeniden saçın oluşmasına ve çok daha hızlı büyümesine yardımcıdır. Pirinç suyu; B,C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Saçlarınızın ipek gibi yumuşak olmasını ve hızlı uzamasını istiyorsanız banyodan sonra pirinç suyuyla durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada en az 2 defa uygulamalısınız.

 

Pirinç suyu nasıl hazırlanır?

 

Pirinç suyunu saçınıza uygulamak için pirinci haşlayarak ya da haşlamadan kullanabilirsiniz.

Bu yöntemler şu şekildedir;

 

1 su bardağı pişmemiş pirinci alın ve yıkayın. Daha sonra pirinci 2 bardak su ile dolu kabın içerisine koyun. 30 dakika kadar bekletin. Süzerek suyu kullanabilirsiniz.

 

1 su bardağı pirinci su ile güzelce yıkayın. Ardından 3 bardak su ile dolu kapağı kapalı tencerenin içerisinde kaynatın. Pirinç piştikten sonra suyu süzün. Ilık hale gelen suyu hava geçirmeyen bir kabın içerisinde 1 gün boyunca bekletin. Bu pirinç suyundan 3-4 kaşık kadarını 1 bardak suyla karıştırın. Hafif süt renginde olana kadar karıştırıp, kullanabilirsiniz.

 

Pirinç suyu saça nasıl uygulanır?

 

Pirinç suyu temiz saça uygulanır. Saçlarınızı şampuanla güzelce yıkayın. Ardından su ile tamamen durulayın. Pirinç suyunu saçlarınıza yedirerek, masaj yaparak dökün. Saçlara ve kafa derisine ellerinizle güzelce masaj yapın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir