Sağlık

Kuruyan ellere ne iyi gelir? Çatlak ve kuruyan eller için ne yapılır?

İpeksi bir el, bakımlı ve hoş görünen tırnaklar kadınları daha zarif ve şık gösterir. Ellere düzenli bakım yapmak, özen göstermekte kadınlar için çok önemlidir.

 

Kışın soğuk havalardan kuruyan eller belli bir süre sonra kanayan yaralara dönebilir. Kuru cilt veya tıbbi olarak kseroz denen, cildin en yüzeysel tabakası olan epidermiste su eksikliği ile ortaya çıkan çok yaygın bir cilt problemidir.

 

Ellerin çabuk kırışması, çatlaması ve sertleşmesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ellere ne kadar özen gösterilse de, özellikle kimyasal içerikli ürünler ile temas halinde olduğu zaman bu durumu sürekli yaşayabilirsiniz.

 

Kuruyan eller için ne yapılır? Çatlak ve kuru eller için öneriler:

 

Ayçiçeği ve yulaf ile peeling

Ayçiçek yağının kuru ve yıpranmış cildi nemlendirdiği ve faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Biraz pişmiş veya çiğ yulaf ile birkaç damla ayçiçek yağını karıştırıp ellerinize sürebilirsiniz.

 

B3 Vitamini

B3 vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketirseniz ya da niasinamid içeren cilt bakım ürünleri uygularsınız cildinizin nemi artacaktır. Cildinizin daha pürüzsüz olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca dermatologlar, B3’ün cildin bariyerlerini güçlendirmeye ve nemini daha uzun süre korumasına yardımcı olduğunu söylüyorlar.

 

Vazelin

Uyumadan önce ellerinize vazelin sürün ve eldiven giyin. Bu şekilde siz uyurken, sabaha kadar vazelin ellerinizde kaldığında, elleriniz iyileşmiş ve yumuşacık olmuş olacaktır. Eldivenler vazelinin bulaşmasını önler ve ellerinizin hava almasını engeller, böylece vazelin iyice ellerinize işleyebilir.

 

Güneş korumalı el kremi

UV ışınları, vücudunuzun her yerindeki kolajeni yok etmektedir. Ellerinizin güneşe maruz kalması cilt lekelerini ve kırışıklıkları arttırmaktadır. Güneş korumalı el kremi kullanmak çok yararlıdır.

 

Nemlendirici losyonlar ve kremler

Gün içerisinde ve geceleri uyumadan önce, ellerinize losyon uygulayabilirsiniz. Nemlendirici losyonlar ellerinizin kuruluğunu gidermek için çok faydalıdır.

 

Ev işleriyle uğraşırken eldiven giyin

Yaygın olarak kullanılan temizlik maddeleri (deterjanlar ve sabun gibi) cildinize zarar verebilecek miktarda sert kimyasallar içerir. Bulaşıkları, yerleri ya da banyonuzu temizlerken eldiven giymeye özen gösterin.

 

Haftada bir kez ölü derilerden ellerinizi arındırın

Ölü derilerden arındırma işlemi cildin kendisini yenilemesi için oldukça önemlidir. Ellerinizin her zaman kuru olmasının nedenlerinden biri bu ölü hücreler olabilir.

 

Bir cevap yazın