Güzellik

Dolaşık saç nasıl açılır? Saç dolaşması nasıl önlenir?

Saç Karışması ve Saç Düğümlenmesi Nasıl Önlenir?

 

Saçlarınızın neden karışıp düğümlendiğine anlam veremiyorsanız, olası sebepleri ve çözüm önerileri için bu yazımız tam size göre.
Uzun ve güzel saçlar ilgi ve bakım ister. Ancak uzun saçlı olmanın saçlarınızın kurumasının saatler alması dışında bir diğer zor yanı da sürekli olarak düğümlenmeleri ve karışmalarıdır.

Saçlarınızın sürekli dolanması ve karışmasının pek çok sebebi olabilir. Saç dokusu, saç tarama sıklığı, rüzgara maruz kalma ve saçın sağlık durumu gibi etkenler saçınızın dolanmasında çok etkilidir.

Saçlarınızı kolayca çözmeniz ve düğüm oluşumunu engellemeniz için öneriler:

 

Saç uçlarınızı saç kremiyle nemlendirin.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç kremiyle kremlemek saçınıza kaybettiği nemi geri kazandıracaktır ve böylece saçlarınız pürüzsüzleşip dolanma ihtimali de ortadan kalkacaktır.

 

Haftada en az bir defa saçlarınıza saç maskesi uygulayın.

Haftada bir saç maskesi yapmak, saçlarınızı onaracaktır. Saç maskeleri hızlı etki gösteren, saç sağlığı için çok yararlı ürünler olup saçlarınızı nem ve bolca saç besinleriyle besleyerek onaracak, tazeleyecek ve saçlarınızı ipek gibi ışıl ışıl, sağlıklı kılacak, dolanmasını önleyecektir.

 

Geniş dişli taraklar kullanın.

Geniş dişli taraklar saçlarınızın sağlığı açısından daha iyi bir seçenektir. Saçınızdaki düğümleri ve karışmaları daha kolay çözmesinin yanı sıra saçınızı çekiştirmediği ve koparmadığı için saç fırçalarına ve ince uçlu taraklara göre çok daha sağlıklıdır. Saçlarınızı tararken uçlardan köklere doğru yavaş ve nazikçe düğümleri çözerek ilerlemeye özen gösterin.

 

Isıyla şekillendirme aletlerini kullanmamaya çalışın.

Saçlarınızı sık sık kurutma makinelerine, düzleştirici ve maşalara maruz bırakırsanız saç telleriniz kaçınılmaz bir biçimde kuruyacak, cansızlaşacak ve kırılmaya daha elverişli bir hale gelecektir. Böylece dolanmaya ve düğümlenmeye de daha açık bir hale gelecektir.

 

Uyurken saçlarınızı koruyun.

Uyurken saçlarınızın dolanmasına engel olmak için gece yatmadan önce saçlarınızı taramalısınız. Gevşek bir şekilde örüp, örgünüzü yumuşak lastik tokalarla bağlamalısınız ya da gevşek bir şekilde arkadan lastik bir tokayla saçlarınızı tutturmalısınız.

 

Düzenli olarak saçlarınızı tarayın.

Eğer saçlarınız dolanmaya ve düğümlenmeye yatkınsa saçlarınızı tüm gün hiç taramadan salık bırakmak, özellikle de rüzgarlı günler için, iyi bir fikir değildir. Saçlarınızı özellikle banyoya girmeden hemen önce ve sonra olmak üzere, yumuşak ve kalın dişleri olan bir tarakla tarayın.

 

Soğuk suyla durulayın.

Sıcak bir duştan hemen sonra, saç kütikülleriniz henüz açıkken saçlarınızı soğuk suyla durularsanız kütikülleriniz kapanacaktır. Böylece, saçlarınızı açık kütiküllerle kuruttuktan sonra yaşadığınız kabarma ve dolanma problemini yaşamayacaksınız.

 

Saç yapınıza uygun ve sağlıklı ürünler kullanın.

Saç ürünleri almadan önce içeriğinde özellikle alkol olmamasına özen gösterin. Alkol saçınızı kurutur ve doğrudan saçınızın dolanmaya yatkınlaşmasına neden olur. Böyle ürünler yerine sülfat veya alkol içermeyen, doğal ve dolanma problemi için özel olarak üretilmiş ürünlere yönelin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir