Güzellik,  Sağlık

Saçları çok hızlı uzatan besinler, vitaminler ve bakım yağları

 

  Günümüzde kadınlar ve erkekler için, saçlar çok önemli bir konudur. Bu nedenle çoğumuz sağlıklı ve canlı görünen uzun saçlara sahip olmak istiyor ve bunu başarmak için çok çeşitli yollar arıyoruz. Tükettiğimiz besinler, kullandığımız vitaminler ve yağlar ise saç uzatma konusunda çok büyük etkiye ve faydaya sahiplerdir.

 

Bu besinleri tüketmek ise özellikle saç sağlığınız için çok yararlı ve saçınızın hızla uzamasına, gürleşmesine ve kalınlaşmasına da yardımcı olacaktır:

Somon

Somon balığı D Vitamini ve protein içerir. Somon, saçlara ve hafızaya çok yararlı, güçlü besleyiciler arasında bulunuyor. İçerdiği Omega-3 yağ asidi de saç derinizin sağlıklı kalmasını sağlayarak saçlarınızın hızla uzamasına yardımcı oluyor.

 

Yeşil dolmalık biber

Yeşil dolmalık biberin, portakal gibi narenciyelere kıyasla neredeyse beş buçuk kat fazla C Vitamini içerdiğini duymuş muydunuz? (Yeşil biber 341 mg, portakal 63 mg C Vitamini içeriyor). C Vitamini saçların kıl gövdesini ve foliküllerini çok güçlendiren bir antioksidandır, saçlarınızın kırılmasını da engeller.

 

İstiridye

Çinko eksikliğinin saç dökülmesine ve saç derisi problemlerine yol açtığı kanıtlanmıştır. İstiridye ise çinko bakımından oldukça zengin bir besindir.

 

Yumurta

Omega-3 bakımından zengin olan yumurta da aynı zamanda saç uzatmak için besin takviyesi olarak alınan bir B kompleks vitamini olan biyotin de içeriyor. Saçınızın uzamasını sağlayacak olan şey yumurtanın sarısıdır. Yumurtanın beyazını çok fazla tüketmek ise biyotin emilimini engelleyebilir.

 

Ay çekirdeği

Ay çekirdeği tüketmek vücudunuzun bolca E Vitamini almasını sağlayabilir. Bu da saç derinizdeki kan akışını hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

 

Tatlı patates

Beta karoten kaynağı tatlı patates, aynı zamanda sağlıklı bir saç derisine sahip olmanızı ve saçlarınızın uzamasını sağlayacak A Vitamini bakımından da zengindir.

 

Avokado

Avokado cildinizde doğal olarak bulunan, cildinizin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayan yağ asitleri bakımından çok zengindir. Avokado, saçınıza ve saç derisine uygulandığı zaman kolajenlerin canlanmasını ve elastin üretimini arttırır.

 

Badem

Yüksek miktarda biotin içermesinden dolayı badem tüketmek saçınızın daha hızlı uzamasını ve kalınlaşmasını sağlayacaktır. Bir avuç dolusu badem günlük biotin ihtiyacınızın üçte birini karşılayacaktır.

 

  Bu vitaminleri almak, saç sağlığınız için çok yararlı olacaktır. Saçlarınızın hızla uzamasına, gürleşmesine ve kalınlaşmasına da yardımcı olacaktır:

 

Sağlıklı, canlı ve güçlü saçlara kavuşmak için vitamin eksikliği yaşamaktan kaçınmalısınız. Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini almaya özen göstermelisiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Vitaminler alınmalı?

 

E Vitamini

E vitamini, cilt ve saç bakımında çok önemli bir role sahiptir. E vitamininin temel görevleri arasında hücre yenilenmesini hızlandırmak vardır. Saç ve cilt sağlığı için tehlike arz eden serbest radikallere karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Böylelikle saç derisinin güçlenmesini, saçların sağlıkla uzamasını destekler. Ayrıca saç tellerine nem desteği sağlayarak ışıltılarını ve yumuşaklıklarını korumalarına çok yardımcı olur.

Folik Asit (B9 Vitamini)

Folik asit, saçların parlaklığının ve yumuşaklığının korunmasında çok etkili bir vitamindir. Saçların sağlıkla uzaması sürecini destekler ve saç tellerinde oluşan kırıkların onarılmasını sağlar.

A Vitamini

A vitamini, saç derisinin saç köklerini ve tellerini beslemek için gerçekleştirdiği sebum üretimini arttırır. Antioksidan etkili bir vitamin olmasıyla, saçlara güçlü bir nem desteği sağlar. A vitamini eksikliğinde saç derisinde kuruluk, pullanma ve kaşıntı gibi sorunlar meydana gelebilir.

B12 Vitamini

B12 vitamini, oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayan bir vitamindir. Saç köklerinin saç üretimini sürdürmesini ve vücutta demir emilimi sürecinin hızlandırılmasını sağlar.

C Vitamini

Kolajen üretimini hızlandıran ve destekleyen C vitamini, saç tellerinin gücünü ve ışıltısını korumakta son derece önemli bir role sahiptir. Saçlarınızın sağlıkla ve hızla uzamasını istiyorsanız, yeterli miktarda C vitamini almayı ihmal etmemelisiniz.

Biotin (B7 Vitamini)

H vitamini olarak da adlandırılan biotin, saç derisindeki dokuyu güçlendirme etkisine sahiptir. Saçların daha sağlıklı, dolgun ve canlı görünmesini sağlar. Saç gelişiminde son derece önemli bir rol oynaması nedeniyle, biotin eksikliğinde saçların normalden hızlı beyazladığı görülebilir.

Niasin (B3 Vitamini)

Vücutta gerçekleşen enerji üretiminde ve kan dolaşımında etkisi bulunan niasin, saç derisinin sağlığını koruma görevini üstlenir. Saç derisinde kan dolaşımı ve hücre yenilenmesi süreçleri sağlıklı bir şekilde devam ettiğinde, saç kökleri ve saç telleri canlılığını ve gücünü koruyabilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Yağlar Kullanılmalı?

 

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağı, saçlarda oluşan kepeği engellemeye, saç derisindeki kuruma ve kaşıntı gibi sorunların iyileşmesine, saçı gürleştirmeye yarıyor. Ayrıca sarımsak yağı saç kırılmalarını azaltıyor, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlıyor.

Zeytinyağı

Sarımsak yağı gibi zeytinyağı da saçı güçlendirmede ve kepekleri yok etmede çok işe yarıyor. Zeytinyağı içindeki A ve E vitaminleri de saçlardaki keratini koruyor ve saçı nemlendiriyor.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı, saç köklerine doğrudan etki ederek saç köklerini besliyor ve güçlendiriyor, saç dökülmesini de engelliyor. Ayrıca çörek otu yağı, saçların beyazlama sürecini de geciktiriyor.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, saç diplerindeki kaşıntıları almakla beraber saçın uzamasını da hızlandırıyor.

Isırgan Tohumu Yağı

Isırgan tohumu yağı, mineralleri sayesinde saçı besler ve dolgunlaştırır. Bundan dolayı da ısırgan tohumu yağı, saça canlı bir görünüm kazandırır.

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı sayesine saç, parlak ve canlı görünür. Ayrıca tatlı badem yağı saçları güçlendirir ve aynı biberiye yağı gibi saçın uzamasını hızlandırıyor.

Hint Yağı

Hint yağı, saç kırıklarını onararak saça nem verir. Ayrıca Hint yağı saç sağlığını koruyarak saç dökülmesine karşı hayli faydalıdır.

Susam Yağı

Susam yağı, kepeklenmeye ve kırıklara karşı çok etkilidir. Saçları onarır ve saçın uzamasını hızlandırır. Susam yağı, diğerlerinden farklı olarak güneşin verdiği zararı tamir etme özelliğine sahiptir.

Fındık Yağı

Fındık yağı, saçı nemlendirmesinin ve saç dökülmesini önlemesinin dışında saçın yağlanmasını da geciktirir. Ayrıca fındık yağı, saç köklerini besler ve saç derisini tedavi eder.

Ceviz Yağı

Ceviz yağı, saç derisini temizler ve saç derisindeki ölü hücrelerden saçlarınızı arındırır. Ayrıca ceviz yağı, saç tellerini de güçlendirir.

Defne Yağı

Defne yağı, içerisindeki A, C vitaminleri ve demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko gibi minerallerle saç sağlığı için mükemmel bir kaynaktır.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, omega ve yağ asitleri bakımından zengin bir yağ olduğu için saç sağlığını artırır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, saç köklerini güçlendirir ve kopma, dökülme gibi sorunları ortadan kaldırır.

Argan Yağı

Saçın parlak görünmesini sağlar. Saç diplerine de faydası olduğu için saçın gür görünmesini sağlar. Saç köklerine ve uçlarına fayda sağlar, sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur. Kuru saçlara nemlendirir, kolay taranmasını sağlar. Saç kırıklarının onarılmasında yardımcı olur. Kepek oluşumunu engeller. Isıya karşı koruyarak, maşa ve düzleştirici gibi makinelerin etkisini azaltmaya yardımcıdır. Saç dökülmesini önler. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir