Sağlık

Bedenimiz bizden neler istiyor? Ne gibi ihtiyaçları var?

  Bedenimizin günlük ihtiyaçları nelerdir? Bedenimiz gündelik hayat içerisinde nelere ihtiyaç duyuyor? Peki, biz o ihtiyaçları duyup karşılayabiliyor muyuz?

 

Bedenimizin günlük ihtiyaçlarına kulak vermeliyiz. Gün içerisinde ara ara kendinize bu soruları sormayı unutmayınız, bedeninizi dinleyiniz, önemseyiniz ve ihtiyaçları nedir diye anlamaya çalışınız.

 

  • Aç mıyım? Tok muyum?
  • Yorgun muyum? Hasta mıyım?
  • Tuvaletim mi var? İdrar yolları enfeksiyonu mu geçiriyorum?
  • Hareket etmem mi gerek? Yoksa dinlenmeli miyim?

 

Bazı insanlara bu sinyalleri duymak çok kolay gelebilir ve buna neden ihtiyaç duyduğumuza dahi anlamayabilirler. Ama pek çoğumuz ne yazık ki günün telaşı ve iş koşuşturmacası içerisinde çoğu zaman bedenimizin ihtiyaçlarını önemsemiyoruz, bazı zamanlar bedenimizden o kadar ayrı yaşıyoruz ki, farkına varamıyoruz.

 

Kendinizi takdir edin, onaylayın ve ilk adımı öyle atın!

 

 

Her zaman tamamlanması gereken işler vardır ve o işlerin asla sonu gelmeyecektir. Tamamlanacak işler kadar, tamamladıklarınızı da düşünüp kendinizi takdir edin, kendinizi önemseyin. İlk önceliğiniz her zaman için, ilk önce kendiniz ve ihtiyaçlarınız olsun. Bedeninizin ihtiyaçlarını göz ardı etmeyin, bedeninizi dinleyin.

Bedeninizin sizi ne kadar çok sevdiğinin farkında olun.

 

 

Hep sizi hayatta tutmak için çalışıyor. Siz uyurken o kendini yeniliyor. Bütün yaşam sebebi ve amacı sadece bu. Düşünün ki, insan bedeni 50 trilyon hücreden oluşuyor. Bedenimizdeki her bir hücre milyarlarca kimyasal reaksiyonu koordine edebilir. Kalbimiz her gün 100 bin kere atar ve 96 bin km’lik damardan 7500 litre kan pompalar. Bedenimiz biz uyurken, bizim nefes almamızı sağlıyor ve yaralarınızın iyileşmesi için çabalıyor. Bedenimiz bizi hastalıklardan korumak için uğraşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir