Sağlık

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiyeler

 Bağışıklık sisteminize çok iyi gelecek bazı tavsiyeler ve ipuçlarını sizler için sıraladık.

 

  • Beta glukan kullanmaya başlayın. Antioksidan özelliği bulunan beta glukan mantar, maya ve yulaf gibi bazı ürünlerin hücre duvarlarında bulunan çok yararlı, çeşitli bir karbonhidrattır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye çok büyük yararı bulunan beta glukan yüksek kolesterol, diyabet, kanser tedavilerinde de destek amaçlı kullanılmaktadır. Mantar, beta glukan içerir. Beta glukan ise enfeksiyonlarla savaşmakta yardımcı olan beyaz kan hücrelerini artırmak için bağışıklık sistemi içindeki tepkilere meydan okur ve bağışıklık sistemini uyarır.  Sofranızda mantar ve yulaf’a yer açın. Değişik formlarda bitkisel takviye olarak da beta glukan kullanabilirsiniz.
  • Yemekleri yüksek sıcaklıklarda ve uzun sürede pişirmeyin. Yağ ve protein açısından zengin yiyecekleri yüksek sıcaklıklarda ve uzun süren saatler boyunca pişirmek bağışıklık sisteminiz açısından çok olumsuzdur. Bunun nedeni ise aşırı sıcaklıkta pişirmenin besinlerde gelişmiş glikasyon üretmesidir. Bu ise diyabet ve başka sağlık sorunlarına neden olur. Ayrıca, çok yüksek sıcaklıkta yemek pişirmek yiyeceklerin besin değerlerinin çok azalmasına sebep olur.
  • Aralıklı oruç beslenme stilini deneyin. Belli bir süre sık yemekten ve yoğun kalori alımından uzak durmak, bağışıklık sitemini çok olumlu olarak destekler ve oksidatif stresin azalmasını, fazla kilo kaybını sağlar. Organlar temizlenir, kendini yeniler ve bağırsak sağlığına da çok pozitif etkisi olur.
  • Pozitif olun ve hayata mutlulukla gülümseyerek bakın. Gülümsemek, bağışıklık antikorlarının ve bağışıklık hücrelerinin yükselmesini sağlar. Gülümsemenizi beyninizin, mutlu ve pozitif olduğunuz mesajını almasına yetecek kadar bir zaman (30-40 saniye) sürdürmenizin gerekir.
  • Ağır metallere maruz kalmamaya çalışın. Hayatımızdan ağır metalleri tamamen çıkarmamız çok zor olsa da bazı balık, kabuklu deniz ürünleri tüketimine, alüminyum folyo, alüminyum tencere,  alüminyum çaydanlık, sigara, bazı kozmetik ürünleri gibi ürünlerin ve besinlerin kullanımına dikkat ederek etkiyi çok azaltabilirsiniz.
  • Organik bal tüketin. Bal, bağışıklığı artıran vitamin, mineral ve bitkisel bileşikleri içerir. Balda, antioksidan sistemini güçlendiren bitkisel bileşikler, bağırsak florasını  destekleyen prebiyotikler bulunur.
  • Sarımsak, orman meyveleri, zencefil, zerdaçal, probiyotik gıdalar, tam tahıllılar, ekinezya, ev yoğurdu, ev turşusu, elma sirkesi, lifli gıdalar, yeşil çay, beyaz çay, A vitamini ve B grubu vitaminlerini içeren besinleri tüketmek bağışıklık sisteminiz üzerinde çok olumlu etkilere sahiptir.

Bir cevap yazın