Sağlık

Yemeği fazla kaçırınca neler yapmalıyız ve neler tüketmeliyiz?

 Bazen yemeği fazla kaçırabiliriz. Önemli olan bu gibi durumların ardından hızlı bir şekilde sindirim sağlamak ve rahatlamak için neler yapabileceğimizi bilmektir. Yediğimiz yemekler sindirildiği sırada ortaya bazı zararlı serbest radikaller çıkar. Aşırı yemek yemek de bu serbest radikallerin daha da fazla üretilmesine sebep olacaktır. Çok fazla yemek yemenin zararlarını en aza indirmek için, yemek sonrası tüketilmesi gereken bazı gıdalar vardır. Bu gıdalar, aşırı yemenin yıkıcı etkisini azaltıyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor, mideyi rahatlatıyor.

Sirke

 Sirkenin kan şekerinin hızla yükselmesini önleme özelliği vardır. Bu nedenle yemeklerden önce 1 kaşık sirke içmeyi ya da salatayı sirkeyle tatlandırmayı tercih edebilirsiniz. Etkili olması için hakiki elma sirkesi kullanmanız gerekiyor. Kan şekerindeki ani yükseliş ve düşüşler iştahı artırabilir. Şeker artışı özellikle şeker hastalığı olan kişiler için büyük bir problemdir. Kanda biriken aşırı glikoz, zamanla dokularınıza zarar verebilir.

Taze Meyve ve Sebze Suyu, Kuru Meyveler

 Fazla yemek yediğiniz zaman şişkin bir karınla karşılaşmanız çok olasıdır. Bu şişkinliği azaltmak için yemekten sonra az miktarda meyve tüketmeniz işe yarayabilir. Özellikle bağırsakları hareketlendiren meyveleri tercih etmelisiniz. Antioksidan açısından zengin olan çilek, kivi, kiraz ve üzüm, yemek sonrası ortaya çıkan serbest radikallerin verdiği hasarı en aza indirebilirler. Kuru kayısı, kuru erik ılık su eşliğinde yenildiğinde bağırsakları hareketlendirecektir. Aşırı yemeğin ardından tatlı yerine meyve tüketebilirsiniz ya da ertesi gün daha çok meyve yemeyi tercih edebilirsiniz. Meyve salatası, taze sıkılmış meyve suları, salataya karıştırılmış meyveler ya da ara öğün olarak meyveleri tüketebilirsiniz.

 

 Çok fazla yemek ve tatlı yedikten sonra kilo almamak için neler yapılabilir?

Baharatlar

 Yemeklere baharat eklemek aşırı yemek yemenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir. Bazı baharatlar (biberiye, kekik, nane, zencefil, tarçın, zerdeçal, tane karabiber, karanfil, sarımsak tozu ve kırmızı pul biber gibi) yağ emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve içeriklerindeki antioksidanlar aşırı yemek yediğinizde üretilen zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olabilir.

Zencefilli Ilık Su ve Zencefil Çayı

 Zencefil, A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, C, E ve K vitaminlerini ve çinko, bakır, demir, kalsiyum, fosfor magnezyum, potasyum, selenyum ve sodyum minerallerini içermektedir. Zencefil, esansiyal aminoasitlerinden  arginin,lösin, izolösin, valin,fenilalanin, treonin, lisin, histidin, triptofan, metionin içermektedir. Esansiyal aminoasit denilen maddeler vücudumuzun ve iskelet yapımızın normal seyrinde işlevlerine devam edebilmesi için üretilen proteinlerin yapısına katılır ve bunları besinlerle almamız gereklidir. Yapılan çalışmalar, zencefilin içeriğindeki gingerol ve shogaol bileşenlerinin vücudun normal fonsiyonlarına destek olduğunu, bu sayede de daha dinç,zinde hissetmeye ve dirençli ve sağlıklı olmaya çok yardımcı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bu bileşenler antimikrobiyal etki de göstermektedirler. Bu sayede, aşırı yemek sonrası ortaya çıkan serbest radikallerin verdiği hasarı en aza indirebilirler.

Ilık Limonlu Su

 Taze limon suyu içerdiği antioksidan ve anti-kanser maddeleri nedeniyle, çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılıyor. Her sabah bir bardak ılık suya yarım limonun suyunu sıkın ve için, çok faydasını göreceksiniz.

 Ilık Limonlu Su ve Limon’un Faydaları

 Limon PH-Alkalin seviyesini dengeler: Kronik hastalıklarla savaşmak için vücuttaki alkalin dengesini korumak çok önemlidir. Limon asit içermesine rağmen, tüketildiğinde vücudun alkalize olmasına yardımcı oluyor. Limon suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirir: C vitamini açısından çok zengin olan limon, aynı zamanda bağışıklık ve sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasına, vücudun kanserle savaşmasına ve yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcıdır. Limon suyu boğaz ağrısını giderir: Ilık limonlu su içmek, soğuk algınlığı ve gripten doğabilecek boğaz ağrılarına ve farenjite iyi gelir. Limon suyu karaciğere iyi gelir: Karaciğerde bulunan sindirim enzimleri, limonlu su sayesinde harekete geçer ve ayrıca kanın oksijen durumunu dengelemesini de sağlar. Limon suyu kanı temizler: Limon suyu vücudun kandaki toksinleri temizlemesine yardımcı oluyor. Limon suyu kan şekerini dengeler: Limon suyu içerisinde bulunan asit, besinlerin kan şekeriniz üzerindeki etkilerini hafifletiyor. Limon suyu kalori alımını azaltır: İçerdiği pektin lifler sayesinde açlık hissini, toksinleri attırarak kalori alımını azaltır ve kilo alımınızı yavaşlatır. Çünkü genel olarak alkali besinleri daha çok tüketmek, daha hızlı zayıflatır. Limon suyu harika bir idrar söktürücüdür: Vücudu temizleyip, toksinlerden kolayca arındırılmasını sağlar. Bu sayede, idrar yolunuz sağlığını korur ve vücunuzdaki zararlı maddelerin atımını kolaylaştırmış olursunuz. Aynı zamanda kabızlığa da iyi gelir. Limon suyu sindirime yardımcıdır: Taze limon suyu böbrekleri ve sindirim sistemini temizliyor. Vücudun toksinleri atmasına yardımcı oluyor.

 Kısaca, haftada bir gün aşırı yemek ya da yediklerinizi fazla kaçırmak, sonrasında belli adımlar izlendiği takdirde diyetinizi tam olarak bozmaz. Taze meyve ve sebzeleri yemeyi, bol su içmeyi ve biraz hareket etmeyi hedefleyiniz. Kısa bir yürüyüş veya egzersiz iyi gelecektir. Ayrıca bu, serbest radikallerle mücadelede fiziksel olarak güçlü hissetmeniz için de çok gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir