Sağlık

Çocukların büyüme çağında gereksinimi olan besinler

 Çocukların tüketmesi gereken temel besinler arasında onların sevmedikleri  gıdalar olsada, teşvik edici yöntemlerle bu besinleri tüketmelerini sağlamak gerekir. Bunun için onları sağlıklı besinler ile beslemeli ve gelişimlerini iyi bir şekilde kontrol etmek gerekir.

Çocukların Tüketmesi Gereken Temel Besinler Nelerdir?

 Doğal yollarla yetişen ve hazırlanan tüm besin kaynakları, insan vücudu için çok faydalıdır. Ancak bazı besinlerin gelişim çağındaki çocuklar üzerinde daha faydalı olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için çocuklarınıza aşağıdaki besinleri düzenli olarak verebilirsiniz.

.Karaciğer.

 Çeşitli besin içeriği ile karaciğer, gelişim sürecindeki çocukların üzerinde harika etkiler yaratmaktadır. Özellikle demir açısından son derece zengin olan sığır ve tavuk karaciğeri, vücudun hastalıklara karşı savunmasına yardımcı olan bakır içeriği ile de zengindir. Farklı mineral ve vitaminler ile dolu olan karaciğerin düzenli olarak tüketilmesi, çocuğunuzun daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır. Karaciğeri sote, kavurma ya da farklı şekillerde hazırlayarak çocuğunuza yedirebilirsiniz.

.Süt.

 Diş ve kemiklerinin oluşumu için büyük bir öneme sahip olan süt ve süt ürünleri, kalsiyum içerikleri ile kas sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenirken, birkaç yaşına gelmiş çocuklar düzenli olarak inek sütü ile beslenmesi yararlı olacaktır.

.Balık.

 Haftada birkaç kez balık tüketilmesi, çocuğunuzun zihinsel gelişimi başta olmak üzere genel sağlığı üzerinde etkili olacaktır. Şayet balık türlerine herhangi bir alerjisi bulunmuyorsa haftada en az bir porsiyon balık tüketmesine özen göstermeniz gerekir. Eklem kireçlenmeleri, hafıza problemleri, bilişsel gelişim gibi sorunların üstesinden gelmek için balık önemli bir besin kaynağıdır. Kalsiyum emilimine yardımcı olan balık, farklı vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Özellikle D vitamini ve omega 3 kaynağı olan balık türleri, sağlık açısından hem yetişkinler hem de çocuklar için en önemli besin kaynaklarından biridir.

.Mısır.

 Çocukların çeşitli şekillerde çok severek tükettiği mısır, zengin lif kaynağı sayesinde özellikle sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Pıhtı oluşumunu engellemesi nedeniyle hücreler için gerekli olan besin maddelerini içeren mısır, beynin daha düzgün çalışması ve konsantrasyonun artırılması için gereklidir.

.Ispanak.

 Çeşitli besinler açısından zengin olan ıspanak özellikle zeka minerali olarak tanımlanan çinko bakımından daha zengindir. Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkili içeriklere sahip olan sebzenin aynı zamanda konsantrasyon ve hafıza üzerinde de bir çok etkileri vardır.

.Fasulye.

 Kan yoluyla oksijenin taşınmasından sorumlu olan besin maddelerine sahip olan fasulye, demir açısından zengin bir besindir. Protein ve lif açısından da hatırı sayılır zenginliğe sahip olan fasulyenin, demir emilimini artıran C vitamini içerdiği de bilinmektedir.

.Pirinç.

 Sağlıklı karbonhidratlar bakımından önemli içeriklerden biri olan pirinç, diğer yandan önemli bir B1 vitamini kaynağıdır. Çocukların pilav ve sütlaç halinde çok severek tükettikleri beyaz pirinç, çok aşırı tüketildiğinde, çeşitli sorunlara yol açabileceği için tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

.Tatlı Patates.

 Protein ve karbonhidratların metabolizmada enerjiye dönüşmesini sağlayan b5 vitamini içerirler. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde yetişmesi için düzenli olarak tatlı patates tüketilmesi önerilir.

.Kırmızı Et.

 Kırmızı et tüketilmesi gelişim çağındaki çocukların en önemli ihtiyaçları olan protein, B12 vitamini, çinko ve demir açısından zengindir. Yağsız kısmından özellikle haşlanarak ya da yemeklerinin içerisinde tüketilen kırmızı etin faydaları daha fazladır.

.Muz.

 Kalp atışı hızını düzenlemenin yanı sıra kas kasılmalarını da önleyen içeriğe sahip olan muz, hücrelerdeki su miktarının dengelenmesi için faydalı meyvelerden biridir. Potasyum ve lif bakımından son derece zengindir. Muzun bir tanesi ile çocuğunuzun günlük potasyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

.Sebze ve Meyveler.

 Sebze ve meyveler, zengin besin değerleri ile çocukların tüketmesi gereken en temel besinler arasındadır. Vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri belirli oranda içerirler. Özellikle doğal bir şekilde yetiştirilen sebze ve meyveler ile çocuğunuzu beslemeniz, hem bilişsel hem de fiziksel gelişimine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir