Sağlık

Ekmeğin faydaları saymakla bitmiyor, diyetten çıkarılması doğru değil

  Kilo vermek isteyen çoğu kişi, diyet listesinden ekmeği tamamen çıkarmak hatasını yapıyor. Ekmeği diyetten tamamen çıkardığımızda vücudumuzda istenmeyen etkiler oluşabilir. Ekmeğin vücuda yararlarını da gözeterek doğru ekmek seçimi ile diyete devam etmek yarar sağlayacaktır. Kilo vermek isteyenler ve diyet yapanlar için hangi ekmeği tüketmek daha yararlı olur?

 

 Tahıllar içerdikleri vitamin, mineral, karbonhidrat ve diğer besin ögeleri ile birlikte vücudumuza sağlık açısından bir çok yarar sağlıyor. Bu nedenle ekmeği diyetten tamamen çıkarmak yerine yararları düşünülerek dengeli bir şekilde tüketilmelidir, tamamen hayatımızdan çıkarmak büyük bir hatadır. Ekmek, karbonhidrat, az miktarda protein, lifler, B1 ve B6 vitaminleri gibi birçok besin kaynağı yönünden çok zengin bir besindir. Uzmanlar tarafından, yapılan araştırmalarla birlikte tam tahıllı ekmeklerin kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolü düşürdüğü ve kolesterol dengesi sağladığı görülmüştür. Tansiyon hastalıklarında kan basıncının kontrol altında tutulması için gerekli besin kaynakları yönünden çok zengin olduğu için tansiyonun düşürülmesinde katkısı olduğu görülmüştür. Kolesterol, tansiyon ve kalp sağlığı için faydalı olduğu belirlenmiştir. Tam tahılların glisemik indeksinin daha düşük olmasıyla daha uzun süreli tokluk hissi verdiği ve kan şekerinin aniden yükselmesini engellediği tespit edilmiştir. Bu etkilerin düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketim ile olacağı dikkate alınmalıdır.

 

 Ekmek az miktarda protein içerir. Protein kalitesi yönünden etkisi düşük olsa da kuru baklagiller, et, süt ve yumurta gibi besinlerle birlikte tüketildiğinde protein kalitesi arttırılabilir bir besindir. Protein açısından zengin besinlerle tüketildiğinde ekmek, besin değeri açısından da daha kaliteli bir hale gelecektir. Tam tahıllı ekmekler içerdiği B vitaminleri, demir, magnezyum, selenyum özellikle de lif açısından oldukça zengin besinlerdir. Lifli besinler özellikle çok tok tutarlar. Ekmek, geç acıktırır ve tokluk hissini artırır. Ayrıca lifli besinler bağırsak sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra lifli yiyecekleri bir anda hayatımızdan çıkardığımızda bağırsak hareketleri çok yavaşlayacaktır. Bu da kabızlığa yol açar.

 

 Doğru ekmek hangisi?

 Uzmanlar, özellikle kan şekerini yükselten beyaz ekmek yerine çok daha sağlıklı olan tam tahıllı ve ekşi mayalı ekmekler tüketilmesi konusunda uyarıyor.

 Özellikle tam tahıl unlarından yapılan veya karışık tam tahıllı unlar ile mayalandırılarak elde edilen ekmekler tercih edilmelidir. Filizlenmiş tam tahıllı ekmek, %100 tam buğday ekmeği, yulaf ekmeği, çeşitli tohumlarla zenginleştirilmiş ekmek, kepek ekmeği, çavdar ekmeği, keten tohumu ekmeği gibi ekmeklere diyetlerde yer verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir