Püf Noktaları

Bakır eşyalar, bakır takılar nasıl temizlenir ve parlatılır?

 Bakır eşyalar ve bakır takılar bir süre sonra kirlenip kararabilir, siyahlaşabilir. Fakat, bu eşyaları evinizde bulunan birkaç malzeme ile kolayca temizleyip parlatabilirsiniz. İşinize yarayacak birkaç yöntemi sizin için sıraladık.

 Bakır kapların, cezvelerin, süs eşyalarının, bakır malzemelerin, bakır takı ve zincirlerin zamanla rengi kararabilir. Ayrıca, üzerinde meydana gelen pas veya yağ lekeleri, siyahlaşma yüzünden kirli bir görünüme sahip olurlar. Ancak, evinizde bulunan birkaç ucuz ve kolay bulunan malzeme ile bakır kaplarınızı çok hızlı ve kolayca temizleyebilirsiniz.

  Bakır eşyanızı parlatmak isterseniz, limon bu konuda çok işinize yarayacaktır. Bunun için limonu iki parçaya ayırın ve tuza bulayın. Ardından bakır eşyanızı birkaç dakika boyunca limonla güzelce ovun. Böylece bakır eşyanızı kolayca parlatabilirsiniz.

 Ovmaya zamanım yok diyorsanız; Sirke ve tuz ile de bakır kaplarınızı temizleyebilirsiniz. İlk olarak bir kaba bir miktar sirke ekleyin (herhangi bir sirke olabilir) ve sirkeye bir miktar tuz katın. Bu karışımın içerisinde en az yarım saat bakır eşyaları bekletmelisiniz. Böylece ovmadan bakır eşyalarınızı temizlemiş ve parlatmış olacaksınız.

 Aynı işlemi bez yardımıyla ovarak da yapabilirsiniz. Bunun için nemli bir beze bir miktar sirke damlatın ve tuza batırın. Daha sonra kirler ve kararmalar kaybolana kadar güzelce ovalayın. Son olarak da durulayın.

 Bakır eşya veya bakır takı, çok girintili çıkıntılı ise eski bir diş fırçasını temizleme işleminde kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir