Sağlık

Zencefil’in Faydaları

 Zencefilin sağlığa faydaları uzun yıllar önce ispatlanmış olup, genel ve cilt sağlığı üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Zengin antioksidan ve Antienflamatuar içeriğine sahip olan zencefilin, besleyici özellikleri de birçok şekilde tüketilmesine neden olmaktadır.

 Özellikle Çin ve Hindistan bölgesinde kaliteli bir şekilde yetişen zencefil, eski çağlardan beri cilt ve genel sağlık için kullanılan bitkilerden biridir. Gingerol adlı aromatik özelliği zencefilin antimikrobiyal özelliklere sahip olmasını sağlar.

 Metabolizma hızını harekete geçirerek vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişine yardımcı olan içeriklere sahip olan zencefil, yemeklerle birlikte veya çay şeklinde tüketilebilir.

Zencefil Tüketimi

 Zencefili tüketmenin farklı birkaç yolu vardır. Özellikle toz zencefil baharat veya çay şeklinde tüketilebilir. Aynı şekilde küçük parçalara ayıracağınız taze zencefili yine çay olarak demleyip tüketebilirsiniz. Tatlı veya tuzlu tarifler içerisinde de toz zencefili gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 Birçok oryantal tarif içerisinde yer alan zencefil, suyu ile de faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle zencefilin suyunu çıkararak veya ağzınıza bir parça alıp suyu emilerek de tüketilmektedir.

Zencefilin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 Zencefilin faydaları oldukça fazla olsa da aşağıda bu faydalardan en önemlilerini sizler için derledik.

Enfeksiyonlarla Mücadele Etmeye Yardımcı Olur

 İçermiş olduğu gingerol sebebiyle zencefil enfeksiyon riskini azaltıcı özelliklere sahiptir. Vücutta çeşitli bakteri türlerinin gelişimini yavaşlattığı bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Aynı zamanda iltihaplı diş eti gibi ağız içi yaraları üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Vücuttan iltihabın altılmasında fayda sağlar.

Diyabeti Kontrol Altına Almaya Yardımcı Olur

 Sindirime yardımcı olmasının bir etkisi olarak, tip 2 diyabetin kontrol altına alınmasında yararlı içeriklere sahiptir. Bugüne kadar diyabet ve zencefil ilişkisi üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, zencefilin insülin salgısını iyileştirdiğini göstermiştir. Ayrıca yiyeceklerin kan şekerini düşürücü etkisi de zencefil üzerindeki bulgulardan biridir.

Ağrı Kesici Özelliği Vardır

 Zencefilin sağlığa faydaları özellikle Antienflamatuar etkisi ile daha fazladır. Bu özellik sayesinde özellikle kas ağrılarının daha rahat kontrol edilmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

 Oxford ve farklı üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar, her gün zencefil tüketen kişilerde egzersiz sonrası kas ağrılarının çok daha az olduğunu göstermektedir. Bu yüzden özellikle egzersizlerden sonra görülecek kasa ağrılarınızı azaltmak istiyorsanız, düzenli olarak zencefil tüketebilirsiniz.

Kanserden Korunmaya Yardımcıdır

 Farklı kanser türlerinden korunmaya yardımcı olduğu gibi, kanser çeşitleri için tedaviyi destekleyici bitkilerden biridir. İçeriğinde aşırı miktarda gingerol olması sebebiyle, zencefilin kanser üzerindeki etkileri birçok bitkiye göre daha fazladır.

Hafızayı Geliştirir

 Beyin fonksiyonlarının gelişmesinde önemli etkilere sahip olan zencefil içerikleri, özellikle yaşlı insanlar üzerinde hafızayı geliştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda genç yaşlardan itibaren düzenli bir şekilde zencefil tüketen kişilerin, hafıza konusunda daha az problemler yaşadığı görülmüştür.

Krampları Önler

 Özellikle kadınlarda adet döneminde ortaya çıkan kramp ve gerilmeleri önleyici etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Pelvik ağrılar üzerinde de kontrol sağlayıcı etkileri bulunan zencefil, Antienflamatuar etkileri sayesinde menstrüel krampların önlenmesine yardımcı olur.

Aşırı Tüketmek Sakıncalı Olabilir

 Zencefilin düzenli olarak tüketilmesi güvenli ve sağlıklıdır. Doğrudan herhangi bir zarar veya yan etkisi bulunmayan zencefilin tüm besinlerde olduğu gibi aşırı tüketilmesi, başta reflü olmak üzere sindirim sistemi üzerinde geçici sorunlara neden olabilir. Diğer taraftan aşırı zencefil tüketiminin ağız içerisinde tahrişe sebep olduğu da bilinmektedir.

 Hipertiroid hastalarının zencefil tüketmekten kaçınmalıdır gerekir. Çünkü bu hastalarda metabolizma zaten iyi bir şekilde hızlanmış olduğundan, zencefilin bu hıza ekstra katkıları vücudu farklı şekilde uyarabilir. Ayrıca antikogulan ilaçlar kullanan kişilerin de zencefil tüketmeleri tavsiye edilmez. İlaç kullanan hipertansiyon hastaları doktora danışmadan zencefili tüketmekten kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir